Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Konsumpcja paliw wzrosła w I półroczu o 1 proc.

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
28-08-2009 09:57
Konsumpcja paliw wzrosła w I półroczu o 1 proc.

Według danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego w I półroczu 2009 roku zanotowano niewielki, 1 proc. wzrost konsumpcji paliw w Polsce.

- Łączna konsumpcja paliw ciekłych kontynuuje trend wzrostowy, choć tempo tego wzrostu jest porównywalne ze wzrostem po I półroczu 2008, czyli wykazuje dynamikę na poziomie 1 proc. Przyrost osiągnięty został dzięki wzrostowi zapotrzebowania na benzyny silnikowe na poziomie 6 punktów procentowych (3,01mln m sześc.) i oleju napędowego na poziomie 4 punktów procentowych (6,54 mln m sześc.). Wyraźny spadek zanotowano w przypadku konsumpcji LPG (1,87 mln m sześc.) – informuje POPiHN.
Jak widać kryzys finansowo-gospodarczy obserwowany w niektórych sektorach w Polsce nie przełożył się na konsumpcję dwóch głównych gatunków paliw ciekłych. Pewnym zaskoczeniem jest istotny wzrost zużycia benzyn silnikowych, choć w kontekście spadającego zapotrzebowania na autogaz i akceptowalnego poziomu cen na stacjach paliwowych przyrost konsumpcji na poziomie 167 tys. m sześc. jest w pełni wytłumaczalny. Dodatni wynik PKB po I półroczu 2009 przełożył się z kolei, na wzrost zapotrzebowania na olej napędowy. Nie bez znaczenia, przy postępującej dieselizacji floty pojazdów, była też korzystna dla oleju napędowego relacja cenowa w stosunku dla autogazu.

Konsumpcja oleju napędowego po 6 miesiącach br. wzrosła o 2 punkty procentowe w stosunku do I kwartału 2009 na co zdecydowany wpływ miał wzrost zużycia w maju i czerwcu br. W stosunku do I półrocza 2008 przyrost wyniósł 4 punkty procentowe, co przekłada się na wzrost konsumpcji o 249 tys. m sześc.

Niższa i to znacznie niż przed rokiem była konsumpcja LPG. Autogaz jest substytutem dla benzyn silnikowych a więc spadek jego zużycia przełożył się częściowo na wzrost zapotrzebowania na benzyny. Po 6 miesiącach 2009 konsumpcja LPG osiągnęła poziom o 10 proc. niższy niż przed rokiem. Wolumen zużytego autogazu osiągnął poziom 53 proc. konsumpcji benzyny podczas gdy przed rokiem było to 61 proc.

POPiHN zaznacza jednak, że zwykle pierwsza połowa roku jest okresem mniejszego zapotrzebowania na paliwa, co może sugerować, iż wynik rocznej konsumpcji paliw ciekłych powinien, zgodnie z prognozami organizacji (wzrost o 2 proc. dla całego roku 2009), być ponownie wyższy niż przed rokiem.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP