Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Koordynacja działań sposobem na szarą strefę

Autor: wnp.pl (PA)
18-04-2014 13:49

Najskuteczniejszą metodą ograniczenia szarej strefy na rynku paliw jest właściwa koordynacja działań wśród wszystkich zainteresowanych instytucji i służb państwowych – uważa Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP).

- Dlatego postulujemy powstanie zespołu roboczego pod przewodnictwem Ministerstwa Finansów, z udziałem Ministerstwa Gospodarki i instytucji im podległych, takich jak Urząd Dozoru Technicznego (UDT), Transportowy Dozór Techniczny (TDT), Urząd Regulacji Energetyki (URE), Państwowa Inspekcja Pracy (PIP), Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wraz z Inspekcją Handlową – wymienia Andrzej Olechowski, dyrektor POGP.
Według niego głos doradczy w takim zespole mogłyby mieć organizacje branżowe działające na rynku paliw, które mogłyby wskazać najskuteczniejsze ich zdaniem sposoby zwalczania szarej strefy.

W opinii POGP taki zespół powinien dokonać kompleksowej analizy funkcjonowania szarej strefy na polskim rynku i wypracować konkretne rozwiązania na podstawie rekomendacji poszczególnych organizacji branżowych.

- Istnieje wiele obszarów w różnych segmentach rynku, w których relatywnie niewielkie zmiany mogą przynieść znaczący pozytywny efekt. Jednym z przykładów może być fiskalizacja odmierzaczy paliwowych – przekonuje Andrzej Olechowski. – Naszym zdaniem bezpośrednie sprzężenie odmierzacza z modułem fiskalnym stacji paliw czy autogazu natychmiast wpłynęłoby na ograniczenie skali nieprawidłowości na tym rynku. A to tylko jeden z wielu przykładów takich działań.

POGP zwraca uwagę, że na chwilę obecną wygląda to tak, że podejmowane są działania punktowe, nie rozwiązujące problemu kompleksowo. Za takie działania Andrzej Olechowski uznaje wprowadzone jesienią 2013 r. przepisy o solidarnej odpowiedzialności w ustawie o VAT czy obecnie znajdujące się na etapie prac parlamentarnych zmiany w ustawie o zapasach paliw.

Postulat dotyczący poprawy koordynacji działań pomiędzy poszczególnymi służbami zajmującymi się zwalczaniem szarej strefy nie jest nowy, przewija się w wypowiedziach przedstawicieli branży paliw od lat, wciąż jednak stopień tej koordynacji pozostawia wiele do życzenia.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP