PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KOV: ponad 500 proc. wzrost zasobów warunkowych na Ukrainie

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
10-02-2011 17:03
KOV: ponad 500 proc. wzrost zasobów warunkowych na Ukrainie
Fot. KOV

RPS Energy, niezależna, inżynieryjna firma konsultingowa specjalizująca się w ocenie aktywów naftowych i gazowych, przygotowała raport z oszacowaniem ukraińskich rezerw Kulczyk Oil Ventures obejmujących cztery pola: Makiejewskoje, Krutogorowskoje, Olgowskoje i Wiergunskoje.

Zasoby warunkowe dla pól Olgowskoje i Makiejewskoje, według stanu na 1 stycznia 2011 r., przed royalty i opodatkowaniem mogą wynieść nawet 41,1 milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (MMBOE).
Powyższe szacunki dotyczą tzw. Kategorii 3C (high estimate). W kategorii 2C (best estimate) zasoby wynoszą 15,6 MMBOE a 1C (low estimate) 3,6 MMBOE. Łączna wartość netto zasobów warunkowych gazu ziemnego w kategorii 2C wzrosła o 539 proc.

Przyszłe przeklasyfikowanie zasobów warunkowych w rezerwy wymaga przygotowania realnego planu rozwoju, od którego będzie zależała wysokość spodziewanego wydobycia.

Przyszły wzrost rezerw spodziewany jest z przeklasyfikowania zasobów warunkowych zdefiniowanych dla pół Olgowskoje i Makiejewskoje oraz ze spodziewanego rozwoju tych pól. Potencjał dodatkowych wzrostów tkwi także w zasobach warunkowych powiązanych z polami Wiergunskoje i Krutogorowskoje. Aktualna wycena RPS nie uwzględniła przewidzianych przez KOV do wdrożenia nowych technik wydobywczych powszechnie stosowanych na świecie, zwiększających wydajność produkcji, takich jak wydobycie z dwóch horyzontów (dual completion), czy stosowanie sprężarek gazu.

W nowej ocenie stwierdzono również, że istnieją dodatkowe zasoby gazu zlokalizowane w konwencjonalnych, ale stosunkowo cienkich pokładach, z których powinno być możliwe wydobycie komercyjne, po zastosowaniu techniki szczelinowania. Do czasu, aż KOV nie potwierdzi skuteczności zastosowania tej metody na terenie swoich koncesji, zasoby te nie będą mogły być sklasyfikowane.

Kulczyk Oil jest bardzo zadowolony z wyników prac w obrębie aktywów KUB-Gas, prowadzonych od czasu przejęcia tej spółki w czerwcu 2010 r. W styczniu 2011 r. Spółka informowała o takich wydarzeniach jak odkrycie gazu w odwiercie M-19 znajdującym się na polu Makiejewskoje (10 stycznia) oraz o przyznaniu kolejnej koncesji – Północne Makiejewskoje (13 stycznia). Program prac na rok 2011 koncentruje się głównie na wszechstronnym i efektywnym wydobyciu z pól Olgowskoje i Makiejewskoje.

Odbywać się to będzie poprzez wykonanie nowych odwiertów, wydobycie z nowych stref poprzez istniejące odwierty, eksploatację z dwóch horyzontów, stymulację wydobycia z zastosowaniem nowoczesnych, zaawansowanych technicznie metod, stosowanych powszechnie w innych regionach świata, a także poprzez skuteczną realizację strategii kompresji.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP