Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KOV - sukces na błędach Petrolinvestu?

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
28-06-2010 11:45
KOV - sukces na błędach Petrolinvestu?

Pierwsze tygodnie po debiucie giełdowym Kulczyk Oil Ventures upłynęły pod znakiem dość stabilnej wyceny spółki na warszawskim parkiecie. Obecny kurs jest tylko nieznacznie niższy niż w dniu debiutu. Choć jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie na porównania, to już podnoszą się głosy, że spółka Jana Kulczyka dobrze odrobiła lekcję niezbyt pozytywnego przykładu Petrolinvestu.

- Inwestorzy zdecydowanie nie powinni przykładać tej samej miary przy ocenie obu spółek - stwierdza Paweł Burzyński, analityk DM BZ WBK. - Z tego co obserwujemy, w Petrolinveście dzieją się ostatnio same złe rzeczy. Natomiast w KOV wręcz przeciwnie. W kontekście ostatniego komunikatu o sukcesie odwiertu w Brunei i finalizacji przejęcia ukraińskiego KUB-Gasu, można powiedzieć, że spółka przez ostatni miesiąc dokonała więcej niż Petrolinvest od debiutu. To pokazuje skrajnie różną jakość tych dwóch podmiotów - ocenia analityk.
Podobnych głosów jest znacznie więcej. Z czego wynika tak różna ocena obu spółek już po niewiele ponad miesiącu od debiutu KOV?

Wydaje się, że kluczem jest lepsze przygotowanie do samego debiutu. Petrolinvest obejmując koncesje w Kazachstanie zaczynał praktycznie od zera. Bardzo dużo czasu i środków pochłonęło dokładne zbadanie obszarów koncesyjnych. Dla polskich inwestorów, nie przyzwyczajonych do specyfiki branży poszukiwawczej, był to sygnał o kłopotach spółki. Stąd drastyczny spadek wyceny spółki, która w szczycie zainteresowania wyceniana była na ponad 400 zł za akcję by ostatecznie spaść do poziomu 10 zł. W międzyczasie doszło także do nietrafionej inwestycji w złoża rosyjskie, co także nadwątliło zaufanie inwestorów.

Firma Jana Kulczyka wchodziła na obszary wstępnie rozpoznane, gdzie przed 30 laty dokonano już pierwszych odwiertów. Stąd natychmiastowe sukcesy - już pierwszy odwiert po zaledwie kilkunastu dniach potwierdził obecność złóż. KOV sfinalizowała także przejęcie ukraińskiego Kub-Gasu. Uzyskała w ten sposób prawo własności czynnych złóż gazu - w tej branży jest to atut wręcz nieoceniony - daje bowiem narzędzie do poszukiwania źródeł finansowania dalszych inwestycji.

I tutaj dochodzimy do kwestii finansowania - Petrolinvest realizując inwestycje uciekał się do kolejnych emisji akcji - mówiąc kolokwialnie spółka rozmieniała się na drobne. Do tego doszły jeszcze niezbyt przejrzyste z punktu widzenia inwestorów transakcje pomiędzy spółkami Ryszarda Krauzego. Sytuacji nie uratowało nawet przyznanie kredytu przez EBOiR czy pozyskanie finansowania od amerykańskich funduszy inwestycyjnych.

Petrolinvest próbował uwiarygodnić swoje działania w Kazachstanie oddając współwłasność nad złożami francuskiemu Totalowi, co również zostało odczytane nie do końca po myśli spółki. W oczach akcjonariuszy wyglądało to bowiem nie jak chęć zdyskontowania sukcesu, ale jak próba ucieczki z nieopłacalnego interesu. Wydaje się, że zabrakło w tej sytuacji jasnego przesłania takiej a nie innej decyzji - nie ma bowiem wątpliwości, że Petrolinvest nie byłby w stanie samodzielnie operować na tak dużym złożu, jakie odkryto na koncesji Emba.

Co zrobi w tej sytuacji KOV? Władze spółki zapowiadają przede wszystkim rozsądne gospodarowanie ryzykiem poprzez utrzymywanie równowagi pomiędzy zasobami potwierdzonymi a perspektywicznymi. Spółka zapowiada też inwestycje w nowe koncesje, choć póki co bez żadnych szczegółów. Czy debiutant na GPW uniknie losu swojego poprzednika?SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP