Kryzys tnie wydatki na energetykę

Kryzys tnie wydatki na energetykę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wydatki na rozwój sektora naftowego będą o 20 proc. niższe niż w 2008 r. Cięcia nie ominą również elektroenergetyki i górnictwa - wynika z najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE), do którego dotarła "Rzeczpospolita". Przyczyną jest m.in. słaby popyt na ich produkcję.

Najnowszy raport, cytowany przez dziennik, ocenia wpływ kryzysu ekonomicznego i finansowego na inwestycje w światowej energetyce. Dokument będzie tematem obrad niedzielnego szczytu G8 w Rzymie.

Agencja szacuje, że wydatki na poszukiwania i wydobycie ropy i gazu będą w tym roku niższe o jedną piątą, czyli o 100 mld dolarów niż w zeszłym. Ich wartość ocenia się na ok. 375 mld dolarów.

Jak wylicza "Rz" w okresie od października 2008 r. do końca kwietnia br. odłożono na czas nieokreślony bądź w ogóle zaniechano realizację ponad 20 dużych projektów wydobywczych o wartości ok. 170 mld dolarów. Czynniki wpływające na decyzje o wstrzymywaniu projektów to przede wszystkim trudności ze zdobyciem finansowania, wzrost kosztów obsługi zadłużenia oraz spadek notowań ropy i cen gazu ziemnego.

Jeśli chodzi o elektroenergetykę, to jak czytamy w "Rz", inwestycje ograniczają z jednej strony problemy ze zdobyciem finansowania, a z drugiej – spadek popytu na energię. Według MAE w tym roku zapotrzebowanie na elektryczność na świecie będzie o 3,5 proc. niższe niż w 2008 r.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kryzys tnie wydatki na energetykę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!