Kształtowanie inżyniera przyszłości

Kształtowanie inżyniera przyszłości
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Identyfikowanie i zatrudnianie ludzi charakteryzujących się wysokim potencjałem jest niezwykle ważne. Projekty realizowane dla liderów rynku chemicznego, petrochemicznego, rafineryjnego czy biotechnologicznego, cechuje duża złożoność oraz ambitna skala. Dlatego dzisiaj inżynier to nie tylko wiedza techniczna.

Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom Klientów, oprócz specjalistycznej wiedzy, inżynierowie powinni cechować się również rozwiniętymi umiejętnościami interpersonalnymi oraz silną zdolnością do rozwoju i osiągania sukcesów. Połączenie tych cech z wiedzą pozwala na konsekwentne rozwijanie przyszłych Project/ Engineering Managerów, którzy niezbędny wachlarz kluczowych kompetencji osiągają średnio po 10 latach pracy oraz przejściu specjalnie do tego celu stworzonych programów szkoleniowych.

Podejmując działania rekrutacyjne zderzamy się z sytuacją, w której system kształcenia na uczelniach wyższych uniemożliwia nam wykonywanie standardowych testów pozwalających wyłonić najlepszych kandydatów na rynku. Studenci nie znają programów czy dokumentów, na których pracuje biznes. Żadna uczelnia nie kształci na kierunku dotyczącym projektowania orurowania przemysłowego, a taki charakter pracy będzie świadczyło 80% osób rozpoczynających pracę w biurze inżynieryjnym, jakim jest Fluor. Brak odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności praktycznych, jak również doświadczeń zawodowych w zbliżonym środowisku pracy, powoduje, że każdego nowego pracownika należy szkolić od podstaw.

Widząc ten trend, Fluor od kilku lat intensywnie działa w zakresie współpracy z Politechniką Śląską, jak również z lokalnymi technikami, aby jak najbardziej dostosować program nauczania do potrzeb biznesu i Klientów. I tak współpraca z Wydziałem Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Śląskiej ma pozwolić na uruchomienie specjalizacji kształcącej z zakresu orurowania przemysłowego, managerowie firmy są członkami Rad Społecznych i Programowych różnych wydziałów, od kilku lat stale organizowane są bezpłatne kursy modelowania 2D oraz 3D dla studentów, systematycznie prowadzone są seminaria na poszczególnych wydziałach uczelni dotyczące nie tylko zagadnień inżynieryjnych, ale również związanych z kontrolą harmonogramową czy finansową projektów inwestycyjnych. W ramach corocznego globalnego wydarzenia „Engineers Week”, ma miejsce konkurs „Friendly Competiton” umożliwiający wzajemną rywalizację drużyn poprzez zaprojektowanie prostych konstrukcji mechanicznych. Finansowane są stypendia doktoranckie dla perspektywicznych studentów, wspierana jest działalność kół naukowych i ściśle prowadzona jest współpraca z Biurem Karier Studenckich. Dzięki zaangażowaniu Fluor, studenci są coraz bardziej świadomi w zakresie narzędzi aktualnie wykorzystywanych przez światowej klasy biura projektowe, co w efekcie końcowym korzystnie wpływa na oczekiwania Klientów wobec zespołów realizujących ich projekty.

Aktywność Fluor wspierająca środowisko akademickie i szkolnictwo wyższe pozwala wyłonić kandydatów z wysokim potencjałem rozwojowym, najsprawniej poruszających się w używanym przez biura inżynieryjne oprogramowaniu czy sposobie zarządzania inwestycją. Co ważne, działania te pozwalają na rozpoznanie ich umiejętności interpersonalnych oraz poziomu motywacji do pracy w międzynarodowej organizacji. Fluor dba o rozwój przyszłej kadry, gdyż wie, że jak ważne są oczekiwania Klientów, ich czas oraz zainwestowane fundusze. Kształtując inżyniera przyszłości Fluor oferuje Klientom kompleksowe rozwiązania na najwyższym światowym poziomie, co przyczynia się do sukcesu ich inwestycji.

Joanna Wiercigroch
Dział Kadr, Fluor S.A.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kształtowanie inżyniera przyszłości

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!