Kto może napełniać butle LPG? Narasta konflikt dwóch ważnych graczy

Kto może napełniać butle LPG? Narasta konflikt dwóch ważnych graczy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Część operatorów rynku gazu płynnego w butlach przekonuje, że obowiązujące przepisy dotyczące napełniania butli są w praktyce martwe, bo nie przewidują żadnych sankcji za ich nieprzestrzeganie. Dlatego te firmy domagają się zmian legislacyjnych. Druga część rynku stoi na stanowisku, że przepisy są wystarczające, a postulaty ich zmiany tak naprawdę nie mają nic wspólnego z bezpieczeństwem, a raczej z walką o udziały rynkowe.

  • Zaognia się konflikt między dwiema organizacjami działającymi na rynku gazu płynnego, dotyczący napełniania butli gazowych.
  • Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP) postuluje zmiany w prawie, które obecne przepisy w randze rozporządzenia podniosą do rangi ustawy i obłożą odpowiednimi sankcjami. Chodzi o wyeliminowanie nalewania gazu do butli innych podmiotów.
  • Polska Izba Gazu Płynnego (PIGP) twierdzi natomiast, że przepisy są wystarczające, a proponowane zmiany to jedynie gra rynkowa, mająca ograniczyć konkurencję.

Szacuje się, że na polskim rynku jest ok. 11 mln najpopularniejszych, 11-kilogramowych butli napełnianych gazem płynnym. Najwięcej w barwach firmowych dużych koncernów, takich jak Gaspol czy BP.

Kwestia napełniania butli gazowych gazem płynnym regulowana jest rozporządzeniem ministra gospodarki z 6 września 1999 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy magazynowaniu, napełnianiu i rozprowadzaniu gazów płynnych. Wynika z niego, że butle powinny mieć trwałe oznakowanie obejmujące całą powierzchnię butli, wskazujące przedsiębiorcę odpowiedzialnego za jej stan techniczny, a także, że niedopuszczalne jest napełnianie gazem płynnym butli bez pisemnej zgody tego przedsiębiorcy. Problem w tym, że ten przepis nie jest opatrzony żadną sankcją. W efekcie wiele firm z branży LPG na masową skalę nalewa gaz do butli mających oznaczenia innych podmiotów.

POGP dąży do tego, żeby przepisy tego rozporządzenia przenieść w tej lub nieco zmienionej formie do przepisów rangi ustawowej i zapewnić ich egzekwowanie poprzez nałożenie adekwatnej sankcji, najlepiej w postaci kary pieniężnej nakładanej przez prezesa URE.

- Rozporządzenie jest przepisem zbyt niskiej rangi, żeby mogło być brane pod uwagę przez sądy podczas rozstrzygania sporów w tej kwestii. Naszym zdaniem trzeba podnieść ten przepis do rangi ustawowej i jednocześnie opatrzyć sankcją, żeby mógł być wykorzystywany w sądach, a równocześnie spełniał rolę prewencyjną, żeby takich sporów w sądach było jak najmniej - mówi w rozmowie z WNP.PL Adam Kubiak, wiceprzewodniczący POGP.

Z kolei firmy zrzeszone w Polskiej Izbie Gazu Płynnego (PIGP) przekonują, że obecne prawo jest wystarczające, pozostaje jedynie kwestia jego egzekucji.

- Po wielu latach Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 31 stycznia 2018 r. wypowiedział się w sposób nie budzący wątpliwości, że podmiotowi napełniającemu butle nie można zakazać napełniania butli, na którą poprzedni właściciel naniósł swoje znaki towarowe. Wcześniej w tym samym tonie w wyroku z 14 lipca 2011 wypowiedział się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Strasburgu. Wyrok ten miał silną podbudowę w wydanej w tej sprawie opinii Rzecznika Generalnego - podkreśla Paweł Bielski, prezes spółki Polski Gaz i prezes Rady Polskiej Izby Gazu Płynnego. - Nie sądzę, żeby ktokolwiek z urzędników czy polityków chciał podpisać się pod zmianą prawa, które byłoby jawnym łamaniem prawodawstwa gospodarczego UE potwierdzonego orzecznictwem TS UE - dodaje.

Ministerstwo Energii zastanawia się nad zmianami przepisów.

W dalszej części tekstu czytaj, w jakich kierunkach mogą one iść
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kto może napełniać butle LPG? Narasta konflikt dwóch ważnych graczy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!