XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kto partnerem Lotosu w północnoeuropejskim sojuszu?

Kto partnerem Lotosu w północnoeuropejskim sojuszu?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Brytyjski BP i norweski Statoil - to dwa koncerny, które najczęściej wymieniają analitycy, pytani o ewentualnego partnera, z którym polskie firmy paliwowe mogłyby wspólnie stworzyć sojusz północnoeuropejski.

Polskie firmy paliwowe powinny jeszcze w tym roku wyjść z inicjatywą powołania północnoeuropejskiego aliansu naftowego i zabiegać o pozyskanie partnera dysponującego własnymi złożami ropy - powiedział w rozmowie z "Parkietem" prezes Grupy Lotos, Paweł Olechnowicz. Zobacz więcej: Olechnowicz: mam pomysł na europejski alians

Zdaniem analityków, wybór partnerów do tego rodzaju aliansu jest ograniczony. - Najbliższy wydaje się Statoil - twierdzi w dzienniku Kamil Kliszcz z DI BRE Banku. - Być może da się wykorzystać kontakty zatrudnionego teraz w Lotosie byłego menedżera Statoilu Henrika Carlsena - dodaje analityk.

- Prowadzimy wspólne projekty z wieloma firmami zarówno z Norwegii, jak i z zagranicy. To w branży naftowej normalne - deklaruje w rozmowie z "Parkietem" Ola Morten Aanestad, rzecznik Statoilu. - Jesteśmy więc otwarci także na partnerstwo z Lotosem, choć musi być ono powiązane z realizacją konkretnych projektów. Możliwe są np. wspólne przedsięwzięcia wydobywcze czy dostawy ropy do polskich rafinerii - dodaje.

- Statoil jest faktycznie najbliżej, ale to koncern państwowy i jego wybór na partnera mógłby się spotkać z przychylnością naszych władz - uważa w dzienniku Maciej Janiec, ekspert firmy ReAKKT.

Czy takim partnerem może być fiński Neste Oil? - Nie chcę spekulować na temat tworzenia sojuszy. Skupiamy się w tej chwili na osiąganiu zrównoważonego wzrostu w naszej działalności rafineryjnej - deklaruje w rozmowie z "Parkietem" wiceprezes koncernu Juha-Pekka Kekalainen. - Nie wydaje się, aby Neste był w stanie zagwarantować wystarczające wsparcie surowcowe - dodaje Kliszcz.

W opinii Jańca ewentualnym kandydatem może być BP. - W przeciwieństwie do Statoilu jest to całkowicie prywatne przedsiębiorstwo - podkreśla analityk z ReAKKT. Brytyjczycy mają co prawda już rosyjskiego partnera strategicznego w postaci firmy TNK, ale ich pozycja za naszą wschodnią granicą nie wydaje się ostatnio najlepsza. - Koncern BP nie jest ostatnio mile widziany w Rosji, ale właśnie to może być argumentem na naszą korzyść - uzasadnia w "Parkiecie" Janiec.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kto partnerem Lotosu w północnoeuropejskim sojuszu?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!