Kto zdominuje rynek paliw w Europie Środkowej?

Zaczęła się rozgrywka o dominację na rynku paliw w Europie Środkowej. Austriacki koncern OMV zaproponował węgierskiemu MOL fuzję za 36 mld dol.. Gazeta Wyborcza pisze, że Węgrzy odrzucili ofertę. Analitycy przepowiadają, że to początek batalii, do której mogą dołączyć giganci z Rosji.

Giełda w Budapeszcie rozpoczęła tydzień wielkim ożywieniem wśród akcjonariuszy MOL. Rano austriacki koncern OMV ogłosił, że za 1 mld euro dokupił 8,6 proc. akcji węgierskiej firmy i ma już 18,6 proc. udziału w akcjonariacie węgierskiej spółki. Austriacy zaproponowali też Węgrom rozmowy o sojuszu, który pozwoliłby obu firmom skuteczniej rywalizować z gigantami branży naftowej i gazowej. Gazeta pisze, że bez porozumienia z MOL, nawet po zakupie dodatkowych akcji węgierskiej firmy, Austriacy nie będą mieli na nią większego wpływu. Statut MOL przewiduje, że akcjonariusze nie mogą mieć prawa do więcej niż 10 proc. głosów, niezależnie od liczby faktycznie posiadanych akcji.

Ewentualna fuzja OMV i MOL, której wartość szacuje się na 36 mld dol., stworzyłaby nową potęgę w branży paliwowej w Europie Środkowej. Powstałby koncern dominujący na rynkach Austrii, Węgier, Słowacji, Rumunii i Chorwacji. Rafinerie takiego koncernu mogłyby przerabiać 44 mln ton ropy rocznie - prawie dwa razy więcej niż polskie rafinerie PKN Orlen i Grupy Lotos razem wzięte i prawie dwa razy więcej niż rafinerie Orlenu w Polsce, Czechach i na Litwie. Austro-węgierski koncern paliwowy byłby też liderem w sprzedaży paliw w Europie Środkowej, mając tu mniej więcej 3,5 tys. stacji benzynowych. Byłby to również regionalny lider w handlu gazem ziemnym.

Wg Gazety, inwestorom MOL taki pomysł przypadł do gustu. Wczesnym popołudniem kurs akcji węgierskiej firmy wzrósł o 8 proc. i osiągnął nie notowane wcześniej 28,1 tys. forintów za jedną akcję. Kurs akcji OMV w tym czasie spadł o 2 proc.,

MOL jednak odrzucił ofertę. Węgierska spółka zamierza kontynuować własną strategię i nie chce prowadzić strategicznych negocjacji z OMV - zapowiedział rzecznik MOL Georgy Bacsur. Węgrzy wytknęli też Austriakom, że dokupili akcje MOL bez wcześniejszej zgody koncernu, a ponadto stwierdzili, że zawsze mieli "większą otwartość wobec partnerów, na których nie mają znaczącego wpływu rządy obcych państw". Tymczasem największym akcjonariuszem OMV jest rząd Austrii.

Zdaniem analityków szykuje się wojna o MOL. Austriacy mogą ogłosić publiczne wezwanie na sprzedaż akcji MOL, aby zdobyć ich ponad 50 proc. i przejąć nad kontrolę. Broniąc się, MOL może skupować własne akcje. Węgrzy zaczęli robić to już w piątek, wyprzedzając ofertę Austriaków. Do gry mogą też wejść rosyjskie koncerny, dla których MOL i OMV mają strategiczne znaczenie. - To może być początek wojny o przejęcie. Gazprom i Łukoil też mogłyby być zainteresowane - powiedział agencji Reuters przedstawiciel funduszu inwestycyjnego.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kto zdominuje rynek paliw w Europie Środkowej?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!