Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kulczyk Oil Ventures w lipcu rozpocznie testy potencjalnego złoża w Brunei

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
25-06-2010 10:50
Kulczyk Oil Ventures w lipcu rozpocznie testy potencjalnego złoża w Brunei

Na podstawie wstępnych wyników analizy danych z prac wiertniczych oraz interpretacji geofizyki otworowej z odwiertu Lukut-1 w Bloku L w Brunei Kulczyk Oil Ventures i jego partnerzy w projekcie joint venture zadecydowali o przystąpieniu do programu testów tego odwiertu. Program ma rozpocząć się już w lipcu, zaraz po przetransportowaniu w miejsce odwiertu specjalistycznego sprzętu.

Prace wiertnicze na obiekcie Lukut-1 rozpoczęły się 2 maja 2010 r. Początkowo planowano wykonanie odwiertu na głębokość 2150 m. Celem prac było zbadanie występowania węglowodorów w strukturach zidentyfikowanych w trakcie trójwymiarowych badań sejsmicznych przeprowadzonych w 2009 r. przez KOV i partnerów w joint venture.
31 maja 2010 r. odwiert osiągnął swą docelową głębokość 2150 m. W związku z odczytem podwyższonego stężenia gazu w płuczce wiertniczej, partnerzy zadecydowali o pogłębieniu odwiertu do 2230 m w celu dokładniejszej oceny potencjalnych złóż na poziomie od 2130 m do 2210 m przed wykonaniem programu geofizyki otworowej.

Wstępna analiza danych z badań geofizyki otworowej, w ramach których dokonano oceny obecności węglowodorów w płuczce wiertniczej podczas prac wiertniczych, wykazała stały wzrost stężenia gazu i obecność węglowodorów C1 - C5 na głębokości od 1745 m do 2230 m. Występowanie gazu stwierdzono na głębokości 1745 m, 1945 m, a także od 2150 m do 2185 m. W związku z odczytami podwyższonego stężenia gazu na głębokości 2230 m, partnerzy zadecydowali o pogłębieniu odwiertu do 2366 m po wprowadzeniu wkładu na głębokość 2230 m.

W trakcie dokonywania pogłębionego odwiertu stwierdzono również odczyty podwyższonego stężenia gazu na głębokości od 2295 m do 2317 m. Jednakże ze względu na warunki na tej głębokości nie było możliwe zabezpieczenie tej części otworu. Otwór zamknięto na głębokości 2230 m. Podczas tych prac nastąpiło przedwczesne związanie się betonu, w efekcie czego w otworze pozostał odcinek rur. Trwają działania zmierzające do usunięcia tego elementu utrudniającego przeprowadzenie testów. Po usunięciu rur z tego otworu na obiekt Lempuyang-1 przeniesione zostanie urządzenie wiertnicze Nabors 503, po czym przeprowadzone zostaną testy na głębokości poniżej 2066 m.

Obecnie trwa dalsza interpretacja wyników prac wiertniczych oraz ocena własności petrofizycznych z geofizyki całego otworu. Wyniki tych analiz zostaną uwzględnione w ostatecznym kształcie programu testów. W celu przeprowadzenia testów otworu wynajęte zostanie mniejsze urządzenie wiertnicze. Program testów ma się rozpocząć w lipcu 2010 r.

Partnerzy w Bloku L w Brunei oraz odwiercie Lukut-1 to Kulczyk Oil (40%), AED South East Asia Limited (50%) i QAF Brunei Sdn Bhd (10%). Odwiert poszukiwawczy Lukut-1 jest pierwszym odwiertem w ramach programu obejmującego co najmniej cztery odwierty, które spółka Kulczyk Oil i jej partnerzy w projekcie joint venture wykonają w Brunei w ciągu 2010 r. Dwa otwory – Lukut-1 i Lempuyang-1 – zlokalizowane są w obszarze Bloku L (KOV 40% udziałów), natomiast dwa pozostałe odwierty zostaną wykonane w obrębie Bloku M (KOV 36% udziałów) na południe. Wszystkie cztery odwierty posłużą przeprowadzeniu analizy możliwości wydobywczych wstępnie określonych w ramach nowych trójwymiarowych badań sejsmicznych.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP