Kurs Petrolinvestu pobił rekord wzrostu

Kurs Petrolinvestu pobił rekord wzrostu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Szansa szybkiego przejęcia firm w Kazachstanie rozgrzała inwestorów.

Silniejsza pozycja to dobra wiadomość. Gorsza to pogłoski o zwolnieniach i braku opłacalności wydobycia - pisze "Puls Biznesu".

W poniedziałek 12 maja kurs wydobywczego Petrolinvestu z grupy Ryszarda Krauzego rozpalił emocje inwestorów. Notowania spółki wystrzeliły w górę o 20,19 proc., a kurs na zamknięciu wyniósł 247 zł za akcję. To największy wzrost notowań w tym roku i drugi wynik pod względem wielkości obrotów (prawie 13,5 mln zł). Wczorajsze wzrosty były prawdopodobnie spowodowane informacjami z Kazachstanu, gdzie spółka poszukuje ropy.

- To pokłosie naszego piątkowego komunikatu informującego m.in. o zgodzie Ministerstwa Energetyki Kazachstanu na emisję akcji przez Petrolinvest. Dzięki temu możemy bez przeszkód przejąć udziały w spółkach wydobywczych i usługowych. Tych, których zakup opłacić mamy emisją akcji skierowaną do kazachskich partnerów. Operację tę zamkniemy w ciągu 1-1,5 miesiąca - informuje Paweł Gricuk, prezes Petrolinvestu.

Wtórują mu inni przedstawiciele firmy.

- Inwestorzy dobrze odbierają perspektywę konsolidacji naszych spółek w Kazachstanie i dzięki temu wzmocnienie pozycji Petrol- investu w segmencie wydobywczym - twierdzi Maciej Grelowski, członek rady nadzorczej.

Analitycy potwierdzają, że jeśli do inwestorów nie dotarły jakieś kuluarowe informacje, to rzeczywiście powodem wzrostów jest decyzja kazachskiego ministerstwa.

- Nic do rzeczy nie ma tu skok cen ropy. Jej notowania rosną już od dawna i nigdy nie były skorelowane z kursem akcji Petrolinvestu. Niekiedy gdy ropa drożała, kurs spadał - mówi Kamil Kliszcz, analityk DI BRE.

Ostatnio wokół Petrolinvestu pojawiają się jednak nie tylko dobre informacje. Zdaniem osoby zbliżonej do grupy spółek Ryszarda Krauzego, Petrolivest co prawda dysponuje w Kazachstanie dużymi złożami ropy, ale ich wydobycie jest rzekomo nieopłacalne.

- Ukończone odwierty na złożu Żubantam i na koncesji Maksat-Munai są ekonomicznie opłacalne. Obecnie kończymy odwierty na koncesjach BMB Munai i OTG. Są to odwierty na większych głębokościach, a więc z punktu widzenia technologicznego i geologicznego trudniejsze, natomiast jest jeszcze zbyt wcześnie, aby powiedzieć, jak bardzo opłacalna będzie eksploatacja tych szybów - tłumaczy szef Petrolinvestu.

Kwestia opłacalności wydobycia to niejedyna zasta- nawiająca informacja o Petrolinveście. Pojawiają się pogłoski, że polska spółka zwalnia pracowników w Kazachstanie.

- Podpisanie umów inwestycyjnych na przejęcie pełnej kontroli na naszych koncesjach daje nam możliwość zwiększenia efektywności zarządzania. Chcemy wykorzystać synergie pomiędzy naszymi spółkami w Kazachstanie i optymalizować zatrudnienie - potwierdza Paweł Gricuk.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kurs Petrolinvestu pobił rekord wzrostu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!