Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Lepsza jakość benzyn, gorsza diesla

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
20-08-2008 12:08
Lepsza jakość benzyn, gorsza diesla

W pierwszej połowie 2008 roku poprawiła się jakość benzyny, przy jednoczesnym znaczącym spadku jakości oleju napędowego - wynika z kontroli przeprowadzonej przez Inspekcję Handlową.

W porównaniu z pierwszą połową 2007 roku poprawiła się jakość sprzedawanej benzyny - nieprawidłowości stwierdzono w 5,36 proc. wybranych losowo próbek (rok temu było to 6,29 proc.).
Znacznie pogorszyła się natomiast jakość oleju napędowego - zakwestionowano 7,03 proc. próbek (zaledwie 1,05 proc. rok wcześniej). Najwięcej uchybień stwierdzono na stacjach w województwie świętokrzyskim (13,95 proc.) oraz mazowieckim (12,5 proc.). Najlepiej było w woj. opolskim - wszystkie przebadane próbki benzyny i oleju napędowego spełniały wymagane normy.

W większości przypadków - 89,5 proc. - wymagań nie spełniał tylko jeden parametr badanego paliwa.

Od 2007 roku IH bada także jakość sprzedawanego gazu skroplonego LPG. W trakcie kontroli prowadzonych od stycznia do czerwca 2008 roku nieprawidłowości stwierdzono w 4,66 proc. przypadków.

Jak co roku Inspekcja Handlowa przeprowadziła także kontrole w punktach, na które napłynęły skargi i informacje od konsumentów oraz organów ścigania, a także tych, na których w latach ubiegłych ujawniono nieprawidłowości. Pobrano 1070 próbek benzyny i oleju napędowego oraz 198 próbek LPG. W przypadku benzyn bezołowiowych i ON wymagań jakościowych nie spełniało 5,79 proc. próbek - w zeszłym roku 5,54 proc. Zakwestionowano także 16,16 proc. próbek gazu ciekłego.

W wyniku kontroli w pierwszej połowie 2008 roku przebadano łącznie 970 stacji sprzedających benzynę i olej napędowy oraz 541 gaz LPG. Do prokuratur skierowano 70 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Dotychczas wszczęto dochodzenia w 36 przypadkach. Zgodnie z prawem za obrót paliwem złej jakości grozi kara grzywny w wysokości do 1 mln zł, a nawet kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Inspekcja Handlowa wydała także 18 decyzji o wycofaniu z obrotu paliw, których jakość znacznie odbiegała od obowiązujących norm oraz powiadomiła o tym wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska.

Ponadto do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki przekazano informacje dotyczące 69 stacji paliw, gdzie stwierdzono naruszenie warunków udzielonych koncesji na obrót paliwami ciekłymi oraz przepisów ustawy prawo energetyczne. Wyniki kontroli zostały również przekazane odpowiednim służbom, m.in. policji, urzędom celnym oraz skarbowym.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP