PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Lotos: 5 mln ton ropy z własnych złóż do 2020 roku

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
17-11-2010 08:46
Lotos: 5 mln ton ropy z własnych złóż do 2020 roku

Radę Nadzorcza Grupy Lotos 16 istopada 2010 r. zatwierdziła Strategię Grupy Kapitałowej Grupy Lotos SA do roku 2015. Głównym elementem strateii jest nacisk na zwiększenie zaangażowania spółki w segmencie upstream. Lotos chce do 2015 roku osiągnąć wielkość rocznego wydobycia ropy rzędu 1,2 mln ton. Do 2020 roku ma ona wzrosnąć do 5 mln ton rocznie.

Zostanie to zrealizowane dzięki posiadanym już koncesjom; spółka planuje również zakup udziałów w kolejnej koncesji - będącej na etapie zagospodarowania.
Strategicznym celem w obszarze wydobywczym jest zwiększenie wydobycia węglowodorów, zgodnie z priorytetami polityki energetycznej Polski do roku 2030 poprzez:
- zwiększenie bezpieczeństwa dostaw ropy przerabianej w rafinerii poprzez posiadanie bezpośredniego dostępu do złóż węglowodorów,
- osiągnięcie wzrostu produkcji węglowodorów poprzez realizację programów zwiększania wydobycia ropy i gazu ziemnego ze złóż na morzu i lądzie, w kraju i za granicą.

Oznacza to uzyskanie do roku 2015, w oparciu o finansowanie bazujące na własnych zasobach Grupy Kapitałowej Lotos, wydobycia rzędu 24 tys. boe (ang. barrel of oil equivalent - baryłek ekwiwalentu ropy) na dzień (ok. 1,2 mln ton rocznie).

Działania pozwalające na osiągnięcie poziomu produkcji 1,2 mln ton w roku 2015 obejmują zagospodarowanie złoża B8 oraz kontynuację produkcji ze złoża B3. Na szelfie norweskim założono produkcję ze złoża YME oraz prowadzenie poszukiwań w posiadanych obecnie koncesjach i pozyskiwanie dalszych koncesji poszukiwawczych. Realizowane będzie dążenie do pozyskania własnych zasobów w koncesjach poszukiwawczych w celu stworzenia potencjału produkcji w przyszłości (wykorzystanie warunków podatkowych stworzonych przez rząd norweski).

Istotne efekty działalności poszukiwawczej w postaci zwiększonego udziału w potwierdzonych rezerwach ropy oraz zwiększenia produkcji z tego typu działalności spodziewane są dopiero w latach 2016-2020. Dlatego też osiągnięcie poziomu produkcji 1,2 mln ton w 2015 roku będzie realizowane także poprzez zakup udziałów w koncesji zawierającej już potwierdzone złoża ropy, znajdujące się w fazie zagospodarowania.

W ramach realizacji strategicznego celu w obszarze wydobywczym Grupa Kapitałowa Lotos będzie dążyć do pozyskania kapitału i nawiązania współpracy z partnerami posiadającymi dostęp do złóż ropy naftowej i gazu w celu osiągnięcia w 2020 roku wydobywalnych, potwierdzonych zasobów węglowodorów na poziomie ok. 330 mln boe i zwiększenie wydobycia do poziomu 100 tys. boe/dzień (ekwiwalent ok. 5 mln ton ropy rocznie).

Przy pozyskiwaniu złóż brane są pod uwagę rejony o umiarkowanym poziomie ryzyka, niebędące w bezpośrednim obszarze zainteresowań dużych firm naftowych:
- obszary morskie - Morze Bałtyckie, Morze Norweskie, Morze Północne, Morze Barentsa,
- obszary lądowe - Polska i Litwa.

NA GIEŁDZIE

Grupa Lotos SA [LTS]

kurs:

37.79 PLN -0.21 (-0.55%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 827 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP