PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Lotos dynamizuje rozwój działalności poszukiwawczo-wydobywczej

Autor: wnp.pl
13-08-2013 16:31
Lotos dynamizuje rozwój działalności poszukiwawczo-wydobywczej
Fot. Archiwum

Akceptacja przez Radę Nadzorczą na początku lipca tego roku programu „Efektywność i Rozwój 2013-15” rozpoczyna wdrażanie efektywnych zmian kapitałowych i biznesowych w Grupie Lotos, które mają na celu wsparcie realizacji strategii, polegającej przede wszystkim na zdynamizowaniu rozwoju działalności poszukiwawczo-wydobywczej - mówi Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos S.A.

W 2013 r. w zakresie upstreamu trwają m.in. prace związane z uruchomieniem komercyjnego wydobycia ze złoża B8 na Morzu Bałtyckim. Koncern planuje rozpocząć ciągłą produkcję w 2015 r. Złoże B8 posiada potencjał wydobywczy na poziomie 3,5 mln t ropy naftowej. Średnie roczne wydobycie szacuje się na 250 tys. ton.
Spółka Lotos Petrobaltic kontynuuje również wydobycie ze złoża B3. Dzięki naprawie platformy bezzałogowej PG-1 koncern zakłada wzrost wydobycia ze złoża na poziomie 15 tys. ton rocznie do 2026 r. W sumie Lotos planuje pozyskiwać ze złoża B3 ok. 100 tys. ton ropy rocznie.

Powołana do życia w kwietniu tego roku spółka celowa Baltic Gas pracuje nad zagospodarowaniem złóż gazowych B4 i B6. Oba złoża dysponują potencjałem wydobywczym na poziomie 4 mld m sześciennych. W ramach programu prac przygotowawczych na 2013 r. zaplanowano pozyskanie danych sejsmicznych oraz wybór koncepcji zagospodarowania złóż.

Lotos Petrobaltic współpracuje również z PGNiG w zakresie poszukiwań i wydobycia gazu ziemnego oraz ropy naftowej ze złóż konwencjonalnych i niekonwencjonalnych na lądzie.

W segmencie rafineryjnym kluczowy dla rozwoju Lotosu jest projekt petrochemiczny realizowany wspólnie z Grupą Azoty. Oba koncerny pracują aktualnie nad wstępnym studium wykonalności dla dwóch projektów inwestycyjnych. Pozytywne wyniki pozwolą na rozpoczęcie prac projektowych nad wybranym wariantem. Głównym odbiorcą produktów z nowych instalacji będzie Grupa Azoty.

Aby w pełni wykorzystać efekt realizacji Programu 10+ Lotos planuje wybudować na terenie rafinerii gdańskiej tzw. instalację opóźnionego koksowania (DCU), która bezpośrednio wpłynie na wzrost efektywności przerobu surowca. Zgodnie z kalkulacjami uruchomienie instalacji DCU zwiększy marżę rafineryjną o dodatkowe ok. 2 dol./bbl.

Priorytetem zapisanym w strategii rozwoju na lata 2011–2015 jest koncentracja na działalności podstawowej, czyli poszukiwaniu i wydobyciu węglowodorów, pogłębionym przerobie ropy naftowej oraz handlu produktami. Celem wewnętrznej rekonstrukcji Grupy Kapitałowej LOTOS, w ramach programu „Efektywność i Rozwój 2013-15” jest zdynamizowanie realizacji strategii koncernu.

NA GIEŁDZIE

Grupa Lotos SA [LTS]

kurs:

38.69 PLN 0.11 (0.29%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP