XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Lotos ma zgodę na przejęcie aktywów Heimdal

Lotos ma zgodę na przejęcie aktywów Heimdal
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Spółka Lotos Exploration & Production Norge, która zawarła z firmą Centrica Norge umowę w sprawie zakupu pakietu aktywów Heimdal na Norweskim Szelfie Kontynentalnym otrzymała zgodę organów administracyjnych w Norwegii na finalizację transakcji - podał Lotos w komunikacie prasowym.

Lotos Norge, podmiot zależny firmy Lotos Petrobaltic, poinformował w listopadzie o zawarciu umowy w sprawie nabycia udziałów w 12 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Wydobycie w Norwegii (przypadające na przejęte przez Lotos udziały) kształtuje się na poziomie ok. 240 tys. toe rocznie (5 tys. boe/d), z czego 70 proc. stanowi gaz ziemny, a 30 proc. kondensat (lekka ropa naftowa).

Dodatkowo, w wyniku nabycia udziałów w koncesjach norweskich, zasoby Lotosu zwiększyły się o 9 mln boe w zakresie zasobów eksploatacyjnych potwierdzonych i prawdopodobnych (2P reserves) oraz o 31 mln boe w zakresie zasobów warunkowych wg najlepszego szacunku (2C contingent resources). W 2012 r. Lotos wydobył 265 tys. ton ropy naftowej (ok. 5,4 tys. bbl/d), a jego aktualne potwierdzone rezerwy (2P reserves) ropy naftowej wynoszą 52,5 mln bbl.

Wartość transakcji wynosi 175,8 mln USD, z czego 80 mln USD (45 proc.) zostanie sfinansowane bezgotówkowo - z przepływów pieniężnych z 2013 r., poprzez wykorzystanie tarczy podatkowej Yme. Transakcja w perspektywie 2016 r. ma pozwolić na odzyskanie 2/3 posiadanej przez Lotos tarczy podatkowej.

W komunikacie podano, że w ramach transakcji Lotos nabył udział na poziomie 5 proc. w złożu Heimdal. Ponadto transakcja obejmuje 30-procentowy udział w złożu Byggve/Skirne, 20-procentowy udział w złożu Atla oraz udział na poziomie 25,8 proc. w złożu Vale. Na wszystkich tych złożach prowadzona jest eksploatacja gazu ziemnego i kondensatu. Lotos przejmie również udziały w nowo odkrytych złożach: 10-procentowy udział w złożu FriggGammaDelta, 50-procentowy udział w złożu Fulla (włącznie ze statusem operatora) oraz 7,9-procentowy udział w złożu Rind. Lotos podał, że zagospodarowanie tych obszarów koncesyjnych jest możliwe do 2020 r. lub później.

Heimdal to morskie złoże gazowe położone na Morzu Północnym, 212 kilometrów na północny zachód od Stavanger. Obecnie, ze względu na centralne położenie złoża Heimdal, jego infrastruktura jest wykorzystywana do magazynowania i dystrybucji gazu ziemnego pochodzącego z pobliskich złóż Atla, Byggve/Skirne oraz Vale. Operatorem koncesji Heimdal jest Statoil Petroleum AS, natomiast jej pozostałymi udziałowcami są Total E&P Norge AS, Petoro AS oraz Centrica Norge.

Lotos podał w komunikacie, że celem strategicznym jest osiągnięcie w perspektywie do 2015 r. wielkości wydobycia węglowodorów rzędu 1,2 mln ton rocznie (24 tys. boe/d).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Lotos ma zgodę na przejęcie aktywów Heimdal

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!