Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Lotos modyfikuje plany dotyczące modernizacji platformy "Petrobaltic"

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
06-02-2015 19:56
Lotos modyfikuje plany dotyczące modernizacji platformy "Petrobaltic"
Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Dążąc do uzyskania racjonalnej stopy zwrotu z inwestycji oraz mając na względzie trudną sytuację na globalnym rynku ropy naftowej, spółka Lotos Petrobaltic zdecydowała o modyfikacji planów dotyczących modernizacji platformy "Petrobaltic" - poinformowała Grupa Lotos. Jednocześnie spółka zapewnia, że pozostałe prace związane z uruchomieniem wydobycia ze złoża B8 są realizowane zgodnie z harmonogramem.

- Testową produkcję ropy naftowej na złożu B8 uruchomimy jeszcze w tym roku - podkreśla Zbigniew Paszkowicz, prezes zarządu Lotos Petrobaltic i wiceprezes ds. poszukiwań i wydobycia Grupy Lotos. - Z kolei realizację docelowego wydobycia, z wykorzystaniem modernizowanej platformy, przewidujemy od połowy 2016 roku. Jest to podyktowane głównie aktualnym, relatywnie niskim poziomem cen ropy naftowej, bezpośrednio wpływającym na opłacalność całego przedsięwzięcia - dodał.

Po przeprowadzeniu szczegółowych analiz technicznych Lotos Petrobaltic podjął decyzję o zmianie zakresu modernizacji platformy „Petrobaltic”, uzyskując w efekcie oczekiwany wzrost opłacalności ekonomicznej projektu zagospodarowania złoża B8.

W związku z tym podpisana umowa na pierwotnie przewidywany zakres prac stoczniowych nie będzie wdrażana. Jednak warto podkreślić, że zostały już przeprowadzone prace przygotowawcze do rozpoczęcia właściwego procesu przebudowy platformy. Prace zostały zrealizowanezgodnie z harmonogramem przez spółki MARS Shipyards&Offshore, należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Przepisy ustawy o zamówieniach publicznych, w sytuacji istotnej zmiany przedmiotu umowy obligują Lotos Petrobaltic do zamknięcia dotychczasowego postępowania i uruchomienia nowego przetargu, uwzględniającego zmodyfikowany zakres prac. Przetarg będzie zorganizowany przez należącą do tej firmy spółkę celową, która jest aktualnie posiadaczem koncesji produkcyjnej na złożu B8 oraz platformy "Petrobaltic".

- Nowy proces rozpocznie się w przyszłym tygodniu - zapowiada prezes Paszkowicz. - Wszystkie firmy mogące wziąć w nim udział, zgodnie z przepisami ustawy o zamówieniach publicznych już teraz zapraszamy do współpracy. Jestem przekonany, że przebudowa platformy „Petrobaltic” stanowi szansę rozwoju, nie tylko dla spółki Lotos Petrobaltic, ale także branży stoczniowej w Polsce.

Grupa Lotos podkreśla, że spadek cen ropy o około połowę w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy wymaga analizy opłacalności wszystkich planowanych i już realizowanych projektów inwestycyjnych koncernu, aby właściwie dostosować je do aktualnych warunków rynkowych. Zapewni to optymalną efektywność ekonomiczną realizowanych projektów, z korzyścią dla spółki i jej akcjonariuszy.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP