Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Lotos Petrobaltic otrzymał dwie nowe koncesje

Autor: wnp.pl (AB)
05-08-2013 13:10
Lotos Petrobaltic otrzymał dwie nowe koncesje
Fot. PTWP

Spółka Grupy Lotos rozszerza poszukiwania węglowodorów na Bałtyku na nowe obszary ,,Słupsk W” i ,,Słupsk E”.

Grupa Lotos informuje, że Minister Środowiska udzielił spółce Lotos Petrobaltic dwóch nowych koncesji na obszarze „Słupsk W” i „Słupsk E”. Oba obszary położone są w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Powierzchnia dwóch koncesji wynosi ponad 2100 km kw. Prace poszukiwawcze na koncesjach będą prowadzone w utworach kambru, ordowiku i syluru. Koncesje zostały udzielone na okres 3 lat.
Zgodnie ze strategią, do 2015 r., Lotos planuje pozyskiwać z własnych złóż 1,2 mln ton ropy rocznie.

W 2012 roku grupa kapitałowa Lotos Petrobaltic wydobyła ponad 260 tys. ton ropy.

Na początku lipca Lotos informował też, że w II półroczu tego roku chce wystąpić do Ministerstwa Środowiska o przedłużenie koncesji na bałtyckim złożu B3. Obecnie produkcja z tego złoża wynosi 150 tys. ton ropy naftowej rocznie. Koncesja Lotosu wygasa jednak w 2016 r.

Z końcem 2015 r. ruszy produkcja ze złoża B8 w ilości 220 - 230 tys. ton ropy naftowej rocznie. Potencjał złoża to 3,5 mln ton surowca.

Powołana do życia w kwietniu tego roku przez Lotos i CalEnergy spółka celowa Baltic Gas pracuje nad zagospodarowaniem bałtyckich złóż gazowych B4 i B6. Oba złoża dysponują potencjałem wydobywczym na poziomie 4 mld m sześc. Do końca września te zasoby mają być potwierdzone. W ramach programu prac przygotowawczych na 2013 r. zaplanowano pozyskanie danych sejsmicznych oraz wybór koncepcji zagospodarowania złóż. Produkcja ma ruszyć na przełomie 2016/2017 r., a wydobycie gazu ma wynieść rocznie 250 mln m sześc. Spółka analizuje doprowadzenie go do gdańskiej rafinerii 130 km rurociągiem.

Lotos Petrobaltic to spółka zależna Grupy Lotos. Firma prowadzi poszukiwanie i eksploatację złóż węglowodorów na Bałtyku. Lotos Petrobaltic obecny jest również na Norweskim Szelfie Kontynentalnym przez spółkę Lotos E&P Norge, która posiada w sumie 7 koncesji (6 poszukiwawczych i 1 wydobywczą). Na dwóch z nich Lotos Norge jest operatorem. Dodatkowo Lotos Petrobaltic jest właścicielem firmy Lotos Geonafta, która jest największym producentem ropy naftowej na Litwie.

NA GIEŁDZIE

Grupa Lotos SA [LTS]

kurs:

38.06 PLN -0.56 (-1.45%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP