PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Lotos przekroczył wydobywcze założenia strategii

Autor: wnp.pl (PA)
02-11-2015 15:16
Lotos przekroczył wydobywcze założenia strategii
Fot. Fotolia

Strategia Grupy Lotos na lata 2011-2015 zakładała, że na koniec 2015 roku koncern będzie miał zdolności produkcyjne na poziomie 24 tys. baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (boed), czyli 1,2 mln ton rocznie. Dzięki zakupowi udziałów w złożach Sleipner w Norwegii ten plan udało się zrealizować z nawiązką.

Jednym z celów strategicznych Grupy Lotos było osiągnięcie w tym roku zdolności produkcyjnych na poziomie 24 tys. boed. Tymczasem przed podpisaniem umowy z firmą ExxonMobil Exploration and Production Norway, zdolności wydobywcze Lotosu sięgały około 14 tys. boed, z czego około 6 tys. boed stanowiła produkcja na Bałtyku, ok. 1 tys. boed na Litwie i ok. 7 tys. boed z zakupionych w 2013 roku złóż Heimdal w Norwegii.
Sytuację całkowicie zmienia ogłoszona właśnie transakcja przejęcia 15 proc. udziałów w pakiecie czterech złóż w obszarze Sleipner w norweskim obszarze Morza Północnego. Produkcja z przypadających na spółkę Lotos Norge udziałów w tych złożach wyniesie w 2015 roku ok. 16 tys. boed, co oznacza więcej niż podwojenie zdolności produkcyjnych Lotosu, do ok. 28 tys. boed i przekroczenie celu zapisanego w strategii o jedną szóstą.

- Tym samym udało nam się zrealizować program 10+ w obszarze wydobycia, który w tym kontekście oznacza, że jesteśmy w stanie we własnym zakresie wyprodukować więcej niż jedną dziesiątą całkowitych zdolności przerobowych rafinerii w Gdańsku, wynoszących jak wiadomo 10,5 mln ton ropy rocznie - komentuje Zbigniew Paszkowicz, wiceprezes Lotosu ds. poszukiwań i wydobycia i prezes spółki Lotos Petrobaltic.

Według niego nowe możliwości stanowią także jednoznaczny fundament do budowy strategii w segmencie wydobycia na kolejne pięć lat.

Lotos wydobywa w Norwegii więcej niż zakładał

Lotos zastrzega, że choć przypadające na spółkę wydobycie ze złóż Sleipner w tym roku wyniesie ok. 16 tys. boed, w kolejnych trzech latach ma wynieść przeciętnie już jedynie 9,5 tys. boed. Z czego wynika tak znaczący spadek? - Przede wszystkim z tego, że jest to porównanie rzeczywistego wydobycia w roku 2015 do planów na lata 2016-2018 - wyjaśnia Zbigniew Paszkowicz. - Pierwotny plan dla tego roku zakładał wydobycie na poziomie ok. 14 tys. boed, w rzeczywistości udało się go znacząco przekroczyć.

Nie jest wykluczone, że również wyniki produkcji w kolejnych latach będą lepsze od zakładanych. Piotr Dąbek, dyrektor ds. rozwoju spółki Lotos Petrobaltic informuje, że złoże Sleipner produkuje węglowodory od około 20 lat i zgodnie z założeniami powinno pracować do 2022 roku, ale na dzisiaj prawdopodobne wydaje się, że ten okres uda się przedłużyć.

Podobnie dzieje się zresztą na złożach Heimdal. - Jedno z trzech wchodzących w skład tego pakietu złóż produkcyjnych, Atla, zgodnie z założeniami miało zaprzestać produkcji w lipcu tego roku, a nadal produkuje i będzie prowadziło wydobycie jeszcze co najmniej do pierwszego lub drugiego kwartału 2016 roku - mówił wiceprezes Paszkowicz.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP