Lotos przełamuje monopol Petrolotu

Lotos przełamuje monopol Petrolotu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Będzie konkurencja wśród dostawców paliw. Na razie nad Bałtykiem - władze portu im. Lecha Wałęsy podpisały list intencyjny z Lotosem. Linie lotnicze spodziewają się obniżek cen.

Władze portu zwróciły się do Urzędu Lotnictwa Cywilnego, by ten zwolnił ich z obowiązku ogłoszenia konkursu na wybór firmy obsługującej linie lotnicze w porcie - informuje "Rzeczpospolita". - Umowę z Lotosem mogę podpisać choćby dziś, konieczność przeprowadzenia konkursu to co najmniej kilka miesięcy opóźnienia, a i tak innych chętnych nie ma - mówi Tomasz Klosowski, wiceprezes portu gdańskiego.

1,815 miliarda litrów paliwa lotniczego sprzedał Petrolot w latach 2003 - 2005

- Po wstępnej analizie nasi analitycy stwierdzili, że gdańskie lotnisko, jako że w zeszłym roku obsłużyło mniej niż 2 mln podróżnych, nie musi rozpisywać konkursu na nowego dostawcę paliwa – mówi Katarzyna Krasnodębska z ULC. Unijne regulacje dotyczące konkurencji w portach lotniczych dotyczą portów, w których ruch roczny jest większy niż 2 mln osób. W zeszłym roku gdański port odprawił ok. 1,7 mln osób.

Jak mówi prezes Klosowski, jeżeli ULC wyda zgodę na pominięcie procedur związanych z konkursem, paliwo Lotosu może się pojawić w Rębiechowie jeszcze pod koniec tego roku. Byłby to pierwszy przypadek przełamania monopolu paliwowego na polskich lotniskach, na co z niecierpliwością czekają przewoźnicy, którzy twierdzą, że paliwo w Polsce jest jednym z najdroższych na świecie. Petrolot obecny jest prawie na wszystkich polskich lotniskach, wyjątkiem jest Wrocław, gdzie paliwo liniom dostarcza spółka powołana przez władze portu. Jak mówią przedstawiciele linii lotniczych, w tym porcie jest ono najtańsze.

Przewoźnicy liczą, że wraz z pojawieniem się konkurencji ceny paliw zaczną spadać. – Ceny paliwa w Petrolocie opierają się na średnich miesięcznych notowaniach rynków europejskich według agencji Platts. W związku z tym ulegają takim samym wahaniom i zmianom jak światowe ceny paliw – ripostuje Paweł Majewski, kierownik Biura Zarządu Petrolotu. Jak dodaje, Petrolot zdaje sobie sprawę, że niedługo będzie musiał stawić czoło konkurencji i jest na to przygotowany.

Dla Lotosu, który do tej pory większość paliwa lotniczego eksportował, możliwość sprzedaży na krajowym lotnisku to bardzo duży sukces. Tym bardziej że w 2006 r. firma uruchomiła nową instalację, by zwiększyć produkcję do ponad pół miliona ton rocznie. A w 2010 r. – po rozbudowie rafinerii – Lotos będzie wytwarzał milion ton paliwa lotniczego rocznie.Szef grupy Paweł Olechnowicz przyznaje, że do tej pory tylko spółka odpowiedzialna za zaopatrzenie lotniska we Wrocławiu zamawiała paliwo w Lotosie. – Jeszcze przed końcem roku będziemy mieć bazę i zbiorniki na gdańskim lotnisku, przygotowujemy też strategię rozwoju sprzedaży paliwa lotniczego na kolejne lata – dodaje Paweł Olechnowicz. – Za kilka miesięcy zacznie działać spółka, która będzie za to odpowiadać. Na razie trudno oszacować wielkość sprzedaży paliwa JET na gdańskim lotnisku. Szefowie Lotosu rozmawiają z przedstawicielami innych lotnisk w kraju o możliwości dostaw paliwa.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!