Lotos: w połowie listopada br. platforma naftowa na złożach Yme

Lotos: w połowie listopada br. platforma naftowa na złożach Yme
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz powiedział, że w połowie listopada br. planowane jest przetransportowanie platformy naftowej Lotosu z norweskiego portu w Stavenger na oddalone o 110 km od portu złoża Yme.

Jak powiedział na czwartkowej konferencji, w ostatnim tygodniu października w stoczni Rosenberg w Stavanger zakończono montaż nóg do platformy, która będzie obsługiwała wydobycie ze złóż w Yme.

Operację transportu platformy na złoża zaplanowano w połowie listopada. Olechnowicz dodał, że na przebieg tej operacji będą miały jednak wpływ warunki pogodowe. Potem platformę czeka rozruch instalacyjny, co zajmie około dwa miesiące. Następnie będzie mogła rozpocząć wydobywanie ropy naftowej.

Dołączone do platformy nogi wykonane zostały przez stocznię w Rostocku. Każda z nich waży 750 ton. Zostały podłączone przy użyciu dźwigu sprowadzonego z Arabii Saudyjskiej, który jest własnością holenderskiej firmy Mammoet.

Operacja holowania platformy na złoża ma trwać ok. 24 godzin, ale warunkiem jej przeprowadzenia są korzystne warunki atmosferyczne. Podczas transportu średnia wysokość fali nie może przekroczyć 2 metrów, a w trakcie instalacji platformy nawet 1 metra.

Statek z platformą do norweskiego portu Stavanger przypłynął 16 września. Produkcyjna część platformy, tzw. MOPU (z ang. Mobile Offshore Production Unit), powstała w stoczni Adyard, w Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie). 18 sierpnia wypłynęła ze stoczni na dwóch barkach na wody Zatoki Perskiej. Tam MOPU zostało przeładowane na statek "Mighty Servant I", służący m.in. do transportu elementów platform morskich. Trasa rejsu do Stavanger prowadziła przez Zatokę Omańską, Morze Arabskie, Zatokę Adeńską, Kanał Sueski, Morze Śródziemne, Cieśninę Gibraltarską, kanał La Manche i Atlantyk.

W 2008 r. Lotos kupił 20 proc. udziałów w złożu Yme. Zasoby wydobywalne ropy naftowej dla przejętych udziałów oszacowano na ok. 1,8 mln ton. Zdaniem prezesa Lotos Petrobaltic Pawła Siemka, możliwe jest, że w przyszłym roku produkcja ropy naftowej ze złoża osiągnie planowany poziom 400 tys. ton.

Do Grupy Lotos należy spółka zależna Lotos Petrobaltic. Firma posiada wyłączną koncesję na poszukiwanie i eksploatację złóż węglowodorów w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Potwierdzone zasoby Lotos Petrobaltic (M. Bałtyckie, Norweski Szelf Kontynentalny) to 6,4 mln t ropy naftowej oraz 4,5 mld metrów sześciennych gazu. Lotos Petrobaltic obecny jest na Norweskim Szelfie Kontynentalnym poprzez spółkę Lotos E&P Norge, która posiada 9 koncesji (8 poszukiwawczych i 1 wydobywczą). Na trzech z nich Lotos Norge jest operatorem.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Lotos: w połowie listopada br. platforma naftowa na złożach Yme

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!