Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Lotos: Yme spisane w całości

Autor: WNP.PL (PA)
13-08-2014 10:23
Lotos: Yme spisane w całości
Fot. Piotr Waniorek

W związku z przedłużającym się wyborem koncepcji zagospodarowania złoża Yme, pierwotnie przewidzianym na koniec I kwartału 2014 r., Grupa Lotos dokonała kolejnej aktualizacji wartości księgowej tej inwestycji. Obecnie odpisy obejmują całość nakładów poniesionych na ten projekt.

Na 30 czerwca 2014 r. dokonano odpisów obejmujących całość nakładów inwestycyjnych na projekt Yme, co obciąży wynik netto koncernu za pierwsze półrocze 2014 kwotą ok. 191 mln zł. Lotos zaznaczył, że ostateczna wysokość odpisu podlega weryfikacji i do czasu publikacji skonsolidowanego sprawozdania finansowego za I półrocze 2014 roku (planowanego w dniu 19 sierpnia 2014 r.) może ulec zmianie.
Gdański koncern zapewnia, że dokonanie odpisu nie wpływa na możliwość rozliczania aktywa podatkowego, powstałego w wyniku realizacji projektu Yme (tzw. tarczy podatkowej), przy produkcji realizowanej przez inne aktywa wydobywcze na norweskim szelfie kontynentalnym, a co za tym idzie odzyskania niemal wszystkich zainwestowanych w Yme środków.

- Zarząd spółki, w związku z opóźniającymi się decyzjami ze strony operatora i udziałowców złoża Yme, co do przyszłości projektu, zdecydował się na dokonanie całkowitego odpisu poniesionych nakładów. W kontekście planowanej emisji nowych akcji to odpowiedzialne i wiarygodne podejście w stosunku do naszych obecnych i przyszłych akcjonariuszy - podkreśla Mariusz Machajewski, wiceprezes i dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych Grupy Lotos. Zapewnia jednocześnie, że całość środków pozyskanych z planowanej emisji nowych akcji Lotos zamierza przeznaczyć na realizację przyszłych inwestycji, zgodnych z założeniami programu "Efektywność i Rozwój 2013-15".

Plany inwestycyjne Lotosu na najbliższe lata zakładają wzrost wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego ze złóż zlokalizowanych na Morzu Bałtyckim. Do końca 2015 r. koncern planuje uruchomić produkcję ze złoża B8 w ilości 250 tys. ton ropy rocznie. Zasoby złoża oszacowano na ok. 3,5 mln ton. Do końca 2017 r. zaplanowano też rozpoczęcie wydobycia gazu ziemnego ze złóż B4 i B6. Zasoby obu złóż wynoszą ok. 4 mld m sześc. gazu ziemnego, a łączny poziom produkcji ma wynieść 250 mln m sześc. w skali roku.

W zakresie optymalizacji produkcji i zwiększenia efektywności gdańskiej rafinerii Lotos planuje budowę m.in. instalacji opóźnionego koksowania (DCU) oraz tzw. węzeł odzysku wodoru (WOW).

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

Grupa Lotos SA [LTS]

kurs:

38.84 PLN 0.08 (0.21%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP