Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Lotos z kontraktem na budowę instalacji HVDU

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
21-10-2015 15:32

Grupa Lotos podpisała umowę z włoską firmą KT - Kinetics Technology na wykonanie instalacji Destylacji Próżniowej Hydrowaksu (HVDU - Hydrowax Vacuum Distillation Unit). To część kompleksu instalacji powstających w ramach inwestycyjnego projektu EFRA. Wartość instalacji HVDU to ok. 36 mln euro. Ma ona być przekazana do rozruchu i eksploatacji do końca stycznia 2018 roku.

Projekt EFRA, którego faza realizacyjna została zainaugurowana na początku października 2015 r., przewiduje budowę kompleksu powiązanych ze sobą instalacji pogłębionego przerobu ropy naftowej. Dzięki instalacjom produkcyjnym powstałym w jego ramach, rafineria
Lotosu w Gdańsku wyprodukuje rocznie do 900 tys. ton dodatkowych paliw i 350 tys. ton koksu. Zgodnie z założeniami realizacja tego projektu pozwoli podnieść modelową marżę rafineryjną o ok. 2 dolary na każdej baryłce przerobionej ropy.

- Instalacja HVDU jest ściśle powiązana z istniejącym ciągiem technologicznym przerobu ropy naftowej, który został zbudowany w ramach Programu 10+. Nowa instalacja umożliwi pełne wykorzystanie produktów z instalacji budowanych w ramach projektu EFRA. Chcąc uzyskać jeszcze więcej wysokomarżowych produktów z każdej baryłki ropy, na każdym etapie jej przerobu musimy maksymalnie wykorzystywać i przetwarzać wszystkie powstające półprodukty i surowce. Dlatego budujemy nową instalację, likwidującą istniejące ograniczenia procesowe, która stworzy jednocześnie nową jakość w zakresie wsadów do instalacji bloku olejowego - wyjaśnia Grzegorz Błędowski, dyrektor projektu EFRA w Grupie Lotos. - Technologia w tym przypadku nie jest skomplikowana, ale wyzwaniem jest potrzeba uruchomienia tej instalacji w ramach wspólnego harmonogramu projektu EFRA.

Instalacja HVDU ma przerabiać maksymalnie 95 ton/h wsadu, co daje ponad 800 tys. ton/rok. Surowcem dla tej instalacji będzie strumień nieprzereagowanej pozostałości z instalacji hydrokrakingu, tzw. hydrowaks, który po rozdestylowaniu będzie kierowany dalej do właściwych instalacji docelowych, zwiększając elastyczność przerobu ropy w rafinerii oraz uzyski i jakość finalnych produktów, min. olejów bazowych. Instalacja HVDU zostanie wybudowana w Gdańsku, na terenie rafinerii Lotos, obok instalacji kompleksu koksowania składających się na projekt EFRA. Włoski wykonawca ma wybudować instalację do końca stycznia 2018 roku. Lotos szacuje, że wartość tej instalacji to ok. 36 mln euro, czyli ok. 150 mln zł.

- Ta instalacja stanie się elementem całego nowopowstającego kompleksu przerobu ropy naftowej ujętego w projekt EFRA. Zintegrujemy nowe instalacje z działającym w rafinerii ciągiem technologicznym i dzięki temu wykorzystamy efektywniej niż obecnie wszystkie półprodukty powstające w trakcie przerobu ropy - podkreśla Marek Sokołowski, wiceprezes, dyrektor ds. strategii i rozwoju Grupy Lotos. - Najważniejsze dla rafinerii jest to, że dzięki tym inwestycjom całkowicie wyeliminujemy niskomarżowe produkty, a odbiorcom zaoferujemy szerszy wolumen produktów poszukiwanych na rynku, tj. takich, na które istnieje stały popyt.

Najważniejsze obiekty, które złożą się na nowy ciąg technologiczny będący efektem projektu EFRA to, oprócz instalacji HVDU, instalacje: opóźnionego koksowania (DCU), produkcji wodoru (HGU), hydroodsiarczania benzyny z koksowania (CNHT), mycia LPG (LPGTU), logistyki i magazynowania koksu (CS-LF). Wartość całego projektu to 2,3 mld złotych. Projekt EFRA ma być zakończony i w pełni przekazany do normalnej eksploatacji w 2018 roku.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP