LPG - idealne paliwo w technologii i ogrzewnictwie

LPG - idealne paliwo w technologii i ogrzewnictwie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gaz płynny, LPG (skrót od ang. Liquefied Petroleum Gas) - to ogólna nazwa mieszanin propanu i butanu (w różnych proporcjach). Używany jako gaz, przechowywany w pojemnikach pod ciśnieniem jest cieczą. LPG jest bez wątpienia jednym z najbardziej atrakcyjnych paliw na świecie - wydajnym, wszechstronnym i bezpiecznym w użyciu. Daje natychmiastowe ciepło, umożliwia łatwą kontrolę płomienia i temperatury.

LPG jest bez wątpienia jednym z najczystszych stosowanych źródeł energii. Spala się czysto i bezzapachowo, a produktami spalania całkowitego LPG jest dwutlenek węgla i woda. Poziom emisji szkodliwych substancji, takich jak węglowodór, tlenek azotu, cząstki stałe, tlenki węgla, toksyny i metale ciężkie jest najniższy spośród tradycyjnych paliw. W procesie spalania nie powstają tlenki siarki, uważane za główną przyczynę powstawania kwaśnych deszczy. LPG jest nietoksyczny i nie zanieczyszcza ani gleby, ani wód podziemnych. Ponadto, LPG ma współczynnik ocieplenia globalnego równy zero, co oznacza że nie jest zaliczany do gazów cieplarnianych.

Gaz płynny LPG otrzymywany jest z dwóch zasadniczych źródeł. Powstaje w wyniku naturalnych procesów w złożach gazu ziemnego i ropy naftowej (gaz pochodzenia naturalnego) lub uzyskuje się go jako jeden z produktów ubocznych w procesie rafinacji (pochodzenie sztuczne). W Polsce dominującą metodą pozyskiwania gazów płynnych jest proces przeróbki ropy naftowej w zakładach rafineryjnych. Natomiast zdecydowana większość gazu pochodzenia naturalnego importowana jest z Rosji. Największym dostawcą gazu pochodzenia naturalnego jest firma Novatek.

Istnieje ponad 1000 zastosowań gazu płynnego, z których najbardziej popularne to transport (autogaz), gotowanie (butle gazowe), ogrzewanie i klimatyzacja (instalacje zbiornikowe). Wysoka energetyczność oraz wydajność sprawiła, że gaz płynny znalazł również szerokie zastosowanie w technologiach przemysłowych i rolnictwie, jako wygodne w użyciu źródło zasilania maszyn i urządzeń.

LPG sprawdza się w ogrzewaniu gospodarstw domowych, hal produkcyjnych i magazynowych, centrów handlowych. Może być używany do podgrzewania wody i przygotowywania posiłków. Z powodzeniem stosuje się go do różnorodnych procesów technologicznych. Wykorzystywany jest także do produkcji ciepła i pary technologicznej.

Gaz płynny to niezwykle wygodne rozwiązanie w domu, jak i w biznesie. Jest wykorzystywany wszędzie tam, gdzie nie dociera gaz ziemny lub jego jakość nie odpowiada wymaganiom technologicznym. Z powodzeniem stosowany jest również w okresach przejściowych, ponieważ instalacje gazowe wewnętrzne mogą być wykorzystane również do zasilania gazem ziemnym. Brak opłat stałych za gaz oraz łatwość montażu i demontażu instalacji zbiornikowej pozwala na zastosowanie gazu płynnego przy sezonowym, tymczasowym i silnie zmiennym poborze energii.

Również przerwy w dostawie elektryczności mogą utrudniać pracę w przedsiębiorstwie czy gospodarstwie. W takich przypadkach niezastąpiony okazuje się gaz płynny - niezależne, wydajne i wszechstronne źródło zasilania.

KORZYŚCI Z ZASTOSOWANIA LPG W OGRZEWANIU I TECHNOLOGII
  • Wysoka wydajność energetyczna

  • Możliwość dokładnego sterowania urządzeniami

  • Kontrola zużycia i możliwość efektywnego zarządzania magazynem

  • Uzyskanie kontrolowanych, wysokich temperatur

  • Wyższa sprawność maszyn i urządzeń zasilanych gazem płynnym

  • Optymalne wykorzystanie paliwa

  • Brak kosztów i opłat stałych

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: LPG - idealne paliwo w technologii i ogrzewnictwie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!