XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

LPG - naturalny czy z rafinerii?

LPG - naturalny czy z rafinerii?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gaz płynny LPG otrzymywany jest z dwóch zasadniczych źródeł. Powstaje w wyniku naturalnych procesów w złożach gazu ziemnego i ropy naftowej (gaz pochodzenia naturalnego) lub uzyskuje się go jako jeden z produktów ubocznych w procesie rafinacji (pochodzenie sztuczne).

W Polsce dominującą metodą pozyskiwania gazów płynnych jest proces przeróbki ropy naftowej w zakładach rafineryjnych. Propan-butan powstaje wówczas podczas procesu zwanego krakingiem oraz w trakcie uwodornienia ropy naftowej. W trakcie tych procesów następuje termiczny rozkład dużych drobin węglowodorów na większą liczbę małych drobin. Proces odbywa się bez dostępu powietrza i polega na podgrzaniu ropy. Uwodornienie polega na wzbogaceniu jej w wodór w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury. Uzyskuje się w ten sposób węglowodory lekkie o większej zawartości wodoru i niższej temperaturze wrzenia. Ilość pozyskiwanego gazu płynnego w czasie przeróbki ropy naftowej wynosi (masowo) około 2%.

Gazy składające się na mieszaninę LPG znajdują się także w naturalnych złożach gazu ziemnego, dlatego LPG może być pozyskiwany w momencie jego wydobycia. Podobnie jak powstaje gaz ziemny i ropa naftowa, tak i gaz płynny jest wynikiem naturalnych przemian szczątków żywych w węglowodory.

W skali światowej ponad połowa gazu skroplonego jest właśnie pochodzenia naturalnego. Specjaliści branżowi szacują, że w roku 2009 na świecie 53% produktu pozyskano naturalnie a 47% z procesów rafineryjnych. Jeśli chodzi o Europę to wielkości te przedstawiają się inaczej - 63% całości wyprodukowanego gazu pochodziło z procesów rafineryjnych, a tylko 37% pozyskano z wydobycia gazu ziemnego.*

Wydobycie LPG pochodzenia naturalnego w Polsce prowadzi Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Gaz PGNiG S.A. uzyskiwany jest zarówno ze złóż gazu ziemnego, jak i ropy naftowej. W Polsce, zdecydowana jednak większość gazu pochodzenia naturalnego importowana jest z Rosji. Największym dostawcą gazu pochodzenia naturalnego z Rosji jest firma Novatek. Należący do Novatek OAO zakład Purowski zlokalizowany w autonomicznym okręgu Jamalsko-Neneckim, skąd pochodzi 20% światowego wydobycia gazu, produkuje aż 1,3 mln ton gazu LPG rocznie.

Całkowita sprzedaż gazu skroplonego LPG w Polsce w roku 2010 wyniosła 2 265 tysięcy ton. Jednakże należy podkreślić, iż Polski rynek stale bazuje na imporcie. Szacuje się, że w roku 2010 całkowita wielkość importu wyniosła aż 2 005 tysięcy ton, z czego prawie połowa pochodziła z Rosji.*

Należy podkreślić, iż gaz LPG pozyskiwany w procesie wydobycia gazu ziemnego posiada dzięki swojemu naturalnemu pochodzeniu unikalne i bardzo stabilne parametry jakości. Zaliczany jest do gazów niezwykle czystych, co ma ogromne znaczenie w trakcie jego użytkowania.

Szczególną uwagę przy wyborze gazu LPG należy zwrócić na zawartość siarki, bowiem zawartość związków siarki i wody w gazie wpływa na zwiększoną korozję. Powstający w wyniku ich spalania dwutlenek siarki SO2 jest niekorzystny dla środowiska oraz dla układów katalitycznego spalania (zmniejsza jego zdolności do redukcji zanieczyszczeń). W gazach LPG pochodzenia naturalnego obserwowany jest najniższy poziom obecności siarki - z reguły poniżej 30 mg/kg (norma PN-EN 589 dopuszcza zawartość siarki po wprowadzeniu substancji nawaniającej na maks. poziomie do 50 mg/kg).

Ponadto gaz pochodzenia naturalnego charakteryzuje się znacznie niższą emisyjnością gazów cieplarnianych, co jest korzystniejsze dla środowiska naturalnego. W odniesieniu do ochrony środowiska warto zwrócić uwagę na dane porównawcze dotyczące całkowitej emisji gazów cieplarnianych w trakcie cyklu życia gazu LPG, uwzględniając wszystkie etapy, począwszy od produkcji, aż do jego zużycia np. w samochodzie (autogaz). Biorąc pod uwagę zarówno sposób powstawania, transportu, skraplania oraz dystrybucji otrzymujemy ostatecznie emisję całkowitą, która w przypadku gazu naturalnego jest prawie o połowę niższa w porównaniu z gazem uzyskiwanym w procesach przeróbki ropy naftowej w zakładach rafineryjnych.**

Różnica jest znacząca, zatem zaopatrując się w gaz LPG warto sprawdzić jego pochodzenie, bowiem może to mieć niebagatelny wpływ na jakość funkcjonowania pojazdów i urządzeń, wartość opałową używanego gazu jak i oddziaływanie na środowisko naturalne.

* Źródło: Raport Roczny 2010 Polskiej Organizacji Gazu Płynnego
** C. Stiller, P. Schmidt, W. Weindorf, Z. Mátra "CNG AND LPG FOR TRANSPORT IN GERMANY ENVIRONMENTAL PERFORMANCE AND POTENTIALS FOR GHG EMISSION REDUCTIONS UNTIL 2020" AN EXPERTISE FOR ERDGAS MOBIL, OMV, AND SVGW
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: LPG - naturalny czy z rafinerii?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!