PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

LPG: więcej importujemy, ale też... eksportujemy

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
07-03-2014 13:52
LPG: więcej importujemy, ale też... eksportujemy
Fot. Fotolia

Całkowita sprzedaż gazu płynnego LPG w Polsce w roku 2013 wyniosła 2,15 mln ton, co oznacza spadek o 1,4 proc. w porównaniu do roku 2012 (2,18 mln ton) - wynika z najnowszego raportu Polskiej Organizacji Gazu Płynnego (POGP). Ponad dwukrotnie zwiększył się natomiast polski eksport tego paliwa.

Krajowy rynek LPG już niemal w 85 proc. uzależniony jest od importu. W 2013 roku z zagranicy sprowadziliśmy 2,08 mln ton gazu płynnego, o 6,9 proc. więcej niż rok wcześniej. Jednocześnie krajowa produkcja LPG z przeznaczeniem na rynek, do sektorów autogazu, gazu w zbiornikach oraz gazu w butlach (nie licząc surowca na potrzeby własne rafinerii) wyniosła 340 tys. ton i spadła o 5 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Polscy producenci (PKN Orlen , Grupa Lotos, PGNiG) ze swoich zakładów w Polsce dostarczyli łącznie 15,8 proc. krajowego zapotrzebowania na ten produkt.
POGP podkreśla, że firmy z branży LPG, tak jak w latach ubiegłych, nie odnotowały zakłóceń w dostawach produktu na rynek. Utrzymująca się od wielu lat wysoka zależność od importu jest trwałą cechą naszego rynku, jednak z uwagi na dywersyfikację źródeł zakupu oraz rozwiniętą infrastrukturę logistyczną ta sytuacja nie budzi obaw w branży.

W minionym roku kierunki dostaw nie uległy znaczącym zmianom. Nadal ponad 90 proc. LPG sprowadzanego do Polski pochodzi z czterech krajów: Rosji (w 2013 r. spadek udziału z 59 do 54 proc.), Kazachstanu (wzrost z 18 do 23 proc.), Białorusi (10 proc.) i Litwy (6 proc.). Pozostałe dostawy, z takich krajów jak Niemcy, Czechy, Wielka Brytania, Łotwa czy Szwecja, mają charakter uzupełniający.
Pewnym zaskoczeniem dla rynku może być natomiast istotny wzrost eksportu gazu płynnego z Polski, który osiągnął poziom 270 tys. ton, czyli niewiele poniżej poziomu całej produkcji krajowej. Ponad dwukrotny wzrost eksportu w stosunku do roku 2012 wydaje się być tendencją trwałą, z racji położenia geograficznego, możliwości logistycznych, długoletnich kontaktów z partnerami ze wschodu, jak również dużej operatywności firm z branży. Głównym odbiorcą są Niemcy, dokąd skierowano 149 tys. ton LPG (w 2012 r. 63 tys. ton), a następnie Czechy (48 tys. ton) oraz Słowacja (27 tys. ton). Oprócz tego Polska eksportowała gaz płynny m.in. do Serbii, Austrii, Węgier, Danii, Wielkiej Brytanii czy nawet Maroko.

Od kilku lat tylko nieznacznie zmienia się struktura rynku LPG w Polsce. Niemal trzy czwarte przypada na segment autogazu, 14,2 proc. stanowi segment gazu w butlach, a 12,5 proc. to gaz w zbiornikach.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


PARTNER

  • partner serwisu