PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

LPG/CNG

Polakom brakuje wiedzy na temat eksploatacji butli gazowych

Autor: WNP.PL (DM)
05-03-2017 13:00
Polakom brakuje wiedzy na temat eksploatacji butli gazowych
Fot. Shutterstock

Jak sobie radzimy z gazem w butlach? Nie najlepiej. Tylko w ubiegłym roku w następstwie niewłaściwej eksploatacji, czy też złego stanu technicznego butli zginęło w kraju około dwudziestu, a ponad 160 zostało rannych. Bardzo niska jest świadomość użytkowników gazu w butlach.

Dostawca surowca AmeriGas Polska opublikował wyniki badania świadomości Polaków w zakresie właściwej eksploatacji butli gazowych. Kluczowym wnioskiem płynącym  z raportu jest konieczność podjęcia szeroko zakrojonych działań na rzecz budowania świadomości bezpiecznej eksploatacji.
- Bezpieczeństwo użytkowników powinno być jednym z głównych priorytetów podmiotów działających na rynku LPG. Należy przy tym pamiętać, że spoczywająca na nich odpowiedzialność to nie tylko zapewnienie najwyższych standardów technicznych produktów, ale też edukacja klientów - mówi Andrzej Olechowski, Dyrektor Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.

W badaniu aż 84proc. użytkowników podzieliło pogląd, że największym potencjalnym zagrożeniem podczas eksploatacji niesprawnej lub niewłaściwie podłączonej instalacji może być wybuch gazu i pożar. Jednocześnie jedynie co trzeci respondent przyznał, że sprawdza szczelność butli w odpowiedni sposób, czyli za pomocą wody z mydłem (24 proc.) lub specjalnego sprayu (9 proc.). Aż 37 proc. badanych polega w tym zakresie na własnym węchu lub słuchu. Co gorsza aż 16 proc. użytkowników decyduje się na sprawdzenie szczelności przy pomocy zapałek lub zapalniczki. Blisko co dziesiąty badany zadeklarował, że w ogóle nie przykłada wagi  do zabezpieczenia się przed konsekwencjami ewentualnego wycieku gazu.

Głównym czynnikiem występowania zagrożeń związanych z eksploatacją butli jest ich niewłaściwe użytkowanie. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w raporcie. Wybuchy gazu i związane z tym pożary są następstwem nieszczelności w połączeniach lub niesprawności urządzeń, których przyczyną są błędy ludzkie. - Butle same w sobie nie stanowią zagrożenia, o ile pochodzą z rozlewni respektujących standardy bezpieczeństwa - mówi inż. Dariusz Olcen, instruktor pożarów wewnętrznych – CFBT (Compartment Fire Behaviour Training) i biegły sądowy z dziedziny pożarnictwa.

Niska jest także świadomość Polaków w zakresie legalności pochodzenia butli i jej wpływu na bezpieczeństwo eksploatacji. 64 proc. użytkowników deklaruje, że zawsze sprawdza obecność foliowej plomby producenta  na zaworze. Natomiast już tylko dla 37 proc. jest ona gwarantem bezpieczeństwa. Jedna trzecia respondentów  w badaniu zdecydowanie podzieliła opinię, że butla napełniona przez rozlewnię, która nie respektuje obowiązujących przepisów grozi wybuchem.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


30 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

737 698 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 883 ofert w bazie

2 782 263 ofert w bazie


Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP