Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

LPG/CNG

Prezes Unimotu: walka z szarą strefą weszła na dobre tory

Autor: WNP.PL (Dariusz Malinowski)
14-09-2016 06:24
Prezes Unimotu: walka z szarą strefą weszła na dobre tory

Robert Brzozowski, prezes Unimotu.

Fot. Mat. pras.

Jakie wyzwania stoją przed Unimotem, czy udało się zmniejszyć szarą strefę w obrocie olejem napędowym i czy sytuacja sprzyja konsolidacji w branży, mówi portalowi wnp.pl Robert Brzozowski, prezes spółki.

Na rynku paliwowym widać zmiany. Jak pan ocenia perspektywy dla takich firm jak państwa?
- Jestem przekonany, że mamy bardzo dobre perspektywy. Nasze wyniki finansowe sukcesywnie wzrastają, kolejny rok z rzędu podnieśliśmy prognozy, co także wskazuje, że jesteśmy optymistycznie nastawieni na przyszłość. Myślę, że zarówno otoczenie makro jak i mikro będzie nam sprzyjać.

Ale czy we wszystkich segmentach? Sprzedajecie przecież różne rodzaje paliw?

- Istotnie, w sektorze paliwowym sytuacja jest dynamiczna. Obecnie korzystne warunki obserwujemy w oleju napędowym i jest to wynik m.in. wprowadzonego tzw. pakietu paliwowego [nowe regulacje prawne - przyp. DM]. W sierpniu zauważyliśmy pierwsze efekty działania pakietu paliwowego w postaci znaczących wzrostów sprzedaży. Nie chciałbym zapeszać, ale widać wyraźnie, że walka z tzw. szarą strefą weszła na właściwe tory.

Ale pojawiają się głosy, że będzie to skutkowało wzrostem cen?

- To dość skomplikowane, bo mieliśmy do czynienia z bardzo niezdrową sytuacją. Z powodu działalności szarej strefy, koncerny oraz firmy zajmujące się obrotem paliwami ponosiły duże straty. Aby sprzedać paliwo, firmy pracowały na minimalnej marży, czasami wręcz po kosztach, byleby utrzymać udziały w rynku. Można więc powiedzieć, że z jednej strony brak szarej strefy będzie skutkował wzrostem cen paliw. Z drugiej strony jednak pamiętajmy, że w Polsce nie ma barier np. ceł blokujących napływ paliwa z importu. Rynek w naturalny sposób sam będzie regulował poziom cen. Pamiętajmy również o zasadzie konkurencyjności - cena to kluczowa zmienna dla klienta wybierającego towar lub usługę.

A co z LPG? W tym przypadku mówimy o nowych regulacjach dotyczących obowiązkowych zapasów.

- Rzeczywiście, w segmencie LPG pojawiło się wiele obaw. Moim zdaniem, pewne przepisy powinny być nałożone, aby zapobiec rozwojowi szarej strefy w tym segmencie. Co ciekawe, zaobserwowaliśmy, że po informacji o planowanym terminie wprowadzenia pakietu paliwowego, na rynku gazu płynnego pojawił się duży ruch, wzrosła ilość sprzedawców. Dane dotyczące sprzedaży i tranzytu LPG pokazywały np. stopniowo malejący dopływ produktu z tradycyjnych kierunków importu (Brześć, Izov) na rzecz krajów bałtyckich. Reasumując - tu także nie obawiam się ryzyka wzrostu cen, rynek LPG to rynek dojrzały i bardzo konkurencyjny.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


39 254 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP