Łukaszenka grozi Europie sankcjami energetycznymi

Łukaszenka grozi Europie sankcjami energetycznymi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka po raz pierwszy zagroził UE sankcjami energetycznymi, jeśli ta ulegnie presji USA i zaostrzy swoją politykę wobec jego kraju - podkreśla dziennik "Kommiersant", komentując wywiad białoruskiego prezydenta dla agencji Reutera.

Według rosyjskiej gazety, Łukaszenka "odkrył nowe możliwości skutecznego przeciwdziałania Zachodowi, który od pewnego czasu zwiększa polityczną i ekonomiczną presję na Mińsk".

- Łukaszenka otwarcie ostrzegł władze Unii Europejskiej, że nie powinny one słuchać USA i wprowadzać sankcji gospodarczych wobec jego kraju, gdyż reakcja Mińska będzie bardzo twarda - dodaje "Kommiersant".

- Przyłączajcie się (do sankcji Waszyngtonu), jeśli chcecie. Ale nie zapominajcie, że 50 proc. waszej ropy, 50 proc. waszych produktów naftowych i 30 proc. waszego gazu przechodzi przez Białoruś - cytuje dziennik słowa Łukaszenki.

"Kommiersant" zaznacza, że "w toku swoich licznych sporów z Europą białoruski prezydent jeszcze nigdy nie uciekał się do szantażu energetycznego".

"Co więcej - Łukaszenka jest pierwszym liderem państwa dawnego ZSRR, który odważył się do swoich celów politycznych wykorzystać tranzytowe położenie swojego kraju, przez terytorium którego z Rosji do Unii Europejskiej ciągną się naftowe i gazowe rury" - pisze gazeta.

"Kommiersant" podkreśla, że "dotychczas tym unikatowym narzędziem posługiwała się tylko Moskwa, która w ostatnich latach często rozgrywała kartę energetyczną w relacjach z krajami zachodnimi".

W ocenie dziennika "groźby, które padły z ust Łukaszenki, rzeczywiście mogą zostać spełnione". "Przez Białoruś przechodzi gazociąg Jamał-Europa i naftociąg Przyjaźń. Ten drugi - to kluczowy szlak tłoczenia ropy z Rosji do UE" - przypomina "Kommiersant".

Zdaniem gazety "zamiar Łukaszenki wykorzystania w konfrontacji z Zachodem starej rosyjskiej broni raczej nie ucieszy władz Rosji".

- Pośrednim tego potwierdzeniem stało się środowe oświadczenie premiera Władimira Putina, iż Moskwa powinna zbudować rurociąg BTS- 2, za pośrednictwem którego rosyjska ropa popłynie do Europy z ominięciem terytorium sprzymierzonego z Rosją państwa - konstatuje "Kommiersant".

Gazeta przyznaje jednak, że na realizację tego projektu potrzebny jest czas. - Na razie - i Łukaszenka doskonale o tym wie - dla białoruskich szlaków eksportu rosyjskich nośników energii nie ma alternatywy - pisze "Kommiersant".

Putin zdecydował w środę, że druga nitka Bałtyckiego Systemu Rurociągowego (BTS-2), mająca stanowić alternatywę wobec - przebiegającej przez Białoruś, Polskę i Niemcy - magistrali "Przyjaźń", zostanie jednak ułożona, czemu wcześniej sprzeciwiał się resort energetyki. Uwagi do tej inwestycji zgłaszało też MSZ.

Ten pierwszy resort argumentował, że Rosji może zabraknąć surowca do napełnienia BTS-2. Ponadto realizacja tego przedsięwzięcia - przestrzegało z kolei MSZ - może mieć niepożądane konsekwencje polityczne, gdyż boleśnie uderzy w takich tradycyjnych odbiorców rosyjskiej ropy, jak Polska i Niemcy.

Putin zdecydował również, że punktem końcowym tej rury będzie port Ust-Ługa, 110 km na południowy zachód od Petersburga, a nie Primorsk (d. Koivisto), 120 km na północny zachód od miasta nad Newą, co zmniejszy koszty inwestycji.

Ewentualna rezygnacja przez Rosję z transportu ropy rurociągiem "Przyjaźń" i skierowanie surowca do Ust-Ługi bądź Primorska zagrozi planom budowy ropociągu Odessa-Brody-Gdańsk. Oznaczałoby to bowiem, że gdański Naftoport, zamiast ekspediować w świat ropę z regionu Morza Kaspijskiego, musiałby nastawić się na odbiór tego surowca.

Decyzja taka będzie też wymagać poważnych inwestycji w modernizację terminalu w Rostocku w północno-wschodnich Niemczech.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!