Łukoil nie rezygnuje z inwestycji w Leśnej

Łukoil nie rezygnuje z inwestycji w Leśnej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Koncern Łukoil nie podjął ostatecznej decyzji o rezygnacji z budowy bazy paliw w miejscowości Leśna (podlaskie), ale prace zmierzające do wyboru tej lokalizacji nie są kontynuowane - głosi oświadczenie służb prasowych Łukoil Polska.

Leśna leży na obrzeżach Puszczy Białowieskiej, przeciwko lokalizacji tam dużej bazy paliwowej rosyjskiego koncernu protestują ekolodzy.

Obawiają się oni nie tylko konsekwencji dla środowiska w razie awarii czy wypadku, ale też oddziaływania inwestycji na środowisko choćby dlatego, że z bazy codziennie wyjeżdżałyby cysterny z paliwem.

Według wtorkowego regionalnego dziennika äGazeta Współczesnaö, Łukoil zrezygnował jednak z tej lokalizacji. W publikacji pt. äRosyjski koncern ucieka z puszczyö gazeta powołuje się na oświadczenie Łukoila.

We wtorkowym oświadczeniu dla PAP, służby prasowe Łukoil Polska napisały jednak, że choć "w chwili obecnej prace zmierzające w kierunku wyboru tej właśnie lokalizacji nie są kontynuowane", to "nie oznacza to jednak całkowitej rezygnacji z tej lokalizacji w przyszłości".

"Nie można więc stwierdzić, że Łukoil podjął ostateczną decyzję o rezygnacji z budowy w Leśnej" - głosi oświadczenie spółki.

Kilka tygodni temu gmina Narewka, na której terenie leży Leśna, na wniosek przedstawiciela koncernu wydała decyzję o konieczności przygotowania tzw. pełnej wersji raportu o oddziaływaniu na środowisko potencjalnej bazy paliwowej na skraju Puszczy Białowieskiej.

Decyzja jest już prawomocna, a to oznacza, że potencjalny inwestor musi wykonać wszelkie wymagane w tej sytuacji ekspertyzy.

Raport ma szczególnie uwzględniać sprawy oddziaływania na środowisko przyrodnicze, ale też kwestie bezpieczeństwa mieszkańców w czasie budowy obiektu, jego eksploatacji i likwidacji.

Po jego sporządzeniu będzie jeszcze m.in. etap konsultacji społecznych, wtedy swoje opinie będą mogli przedstawiać mieszkańcy czy organizacje ekologiczne.

Samorząd Narewki ocenia, że cała procedura, biorąc pod uwagę odwołania, ubieganie się o pozwolenie na budowę, aż do faktycznego rozpoczęcia inwestycji, może potrwać nawet 5-7 lat.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!