Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Lukoil sprzedaje stacje w Europie Wschodniej

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
05-08-2014 10:48 |  aktualizacja: 05-08-2014 11:09
Lukoil sprzedaje stacje w Europie Wschodniej
Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Rosyjski Lukoil wychodzi z rynków Czech, Słowacji i Węgier. Koncern podpisał właśnie umowy w sprawie sprzedaży blisko 140 stacji paliw posiadanych w tych trzech krajach. Nieoficjalnie mówi się, że następna może być Polska.

Rosjanie poinformowali, że wycofanie się z rynków naszych sąsiadów jest elementem „optymalizacji struktury aktywów w Europie Centralnej”. W ramach podpisanych umów 44 stacje Lukoil w Czechach przejęte zostaną przez Slovnaft, spółkę zależną węgierskiego koncernu MOL, a 75 stacji firmy na Węgrzech oraz 19 na Słowacji stanie się własnością węgierskiej firmy Norm Benzinkút. Łącznie Lukoil pozbędzie się 138 stacji. Obie transakcje powinny zostać zamknięte przed końcem 2014 roku.
We wszystkich trzech krajach Lukoil nie zdołał wypracować znaczącej pozycji na rynku detalicznym, a liczba posiadanych przez niego stacji od lat pozostawała na zbliżonym poziomie. Podobna jest sytuacja rosyjskiego koncernu w Polsce. Kilka lat temu Lukoil miał ambitne plany rozwoju na naszym rynku, na którym pojawił się po przejęciu sieci stacji amerykańskiej firmy Conoco-Phillips (działających pod marką Jet). Jednak od kilku lat sieć Lukoil w zasadzie przestała się rozwijać i liczy obecnie 116 placówek.

Jak powiedział nam anonimowo ekspert zajmujący się rynkiem stacji, jeśli na takim rynku jak polski firma przez dłuższy czas dysponuje siecią mniejszą niż 200 placówek, to w dłuższej perspektywie ma małą szansę na utrzymanie się na nim. - Tym bardziej, że rynek polski jest dodatkowo specyficzny, bo praktycznie nie zarabia się na nim na marżach paliwowych, a zyskowność sieci stacji opiera się głównie na produktach i usługach pozapaliwowych - podkreślił.

To mogłoby sugerować, że podobnie jak w Czechach, na Węgrzech i na Słowacji, Lukoil będzie chciał sprzedać swoją sieć stacji w Polsce. Pogłoski na temat takiej transakcji pojawiały się zresztą w ostatnich kilku latach kilkakrotnie, mówiło się, że sieć Lukoila chciał przejąć Statoil, a także Grupa Lotos, ale do tej pory nie okazały się one potwierdzone.

Lukoil nadal posiada mocno rozbudowaną sieć stacji paliw w Europie. Na Europę przypada ponad 40 proc. wszystkich stacji koncernu, więcej niż działa ich w Rosji, nie licząc państw bałtyckich (ok. 230 stacji) i Wspólnoty Niepodległych Państw. Najwięcej stacji na Starym Kontynencie Lukoil posiada w Turcji (blisko 600), Finlandii (ok. 450), Rumunii (ok. 340), Beneluksie (ok. 250), Bułgarii (ok. 230) i Serbii (ok. 200).SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP