Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Łupkowy cios dla Afryki

Autor: Wojciech Labuda
13-01-2016 06:37 |  aktualizacja: 13-01-2016 06:40
Łupkowy cios dla Afryki
Fot. Fotolia

Rewolucja łupkowa w Stanach Zjednoczonych to zjawisko, które zmienia nie tylko gospodarkę tego państwa, ale i całego świata. Wbrew pozorom jednym z regionów najbardziej dotkniętych spadkiem importu ropy naftowej do tego kraju był nie Bliski Wschód, a Afryka Zachodnia.

Eksporterzy z Czarnego Lądu borykają się dziś z utratą dawnych rynków zbytu, a do tego spadkiem dochodów budżetowych, potęgowanych obniżaniem się cen surowca. Także dla Stanów Zjednoczonych zaprzestanie importu z Afryki niesie za sobą negatywne konsekwencje. W artykule zaprezentowano przyczyny tego stanu rzeczy, czyli historię afrykańskiego przemysłu naftowego, stopień uzależnienia gospodarek afrykańskich od eksportu czarnego złota do Ameryki, a także oszacowano amerykańskie "wpływy naftowe" na przestrzeni ostatnich 25 lat.
Stany Zjednoczone dzięki łupkowej rewolucji stają się obecnie w coraz większym stopniu energetycznie niezależne. Chociaż ograniczenie importu ma dla Amerykanów pozytywny wydźwięk, to dawni dostawcy znajdują się dziś w trudnej sytuacji.

Świat przed łupkami

Spoglądając na mapę świata nietrudno zauważyć, iż Stany Zjednoczone to naturalny dla Afryki, a szczególnie tej zachodniej - bogatej w ropę naftową, rynek zbytu. Począwszy od lat 70-tych ubiegłego wieku Ameryka dotknięta kryzysami naftowymi zaczęła szukać alternatywnych do Zatoki Perskiej źródeł pozyskania czarnego złota. Amerykańskie koncerny skłonne były nawet do ryzykownych inwestycji w państwach Zatoki Gwinejskiej, takich jak Nigeria, czy Gwinea Równikowa. Pomimo wysokich kosztów związanych z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa instalacjom wydobywczym, pracownikom oraz szlakom transportowym, wysokie ceny ropy gwarantowały opłacalność wydobycia nawet z uwzględnieniem podróży przez Atlantyk. Rosnący popyt na lekką i słodką (o niskiej zawartości siarki) ropę naftową z Delty Nigru skutkował również inwestycjami w Stanach Zjednoczonych w rafinerie zdolne do przerobu tego typu surowca. Można by to uznać za zjawisko pozytywne, gdyż niejako gwarantowało Afryce i Zatoce Perskiej, produkującym ropę wysokiej jakości, stały rynek zbytu. W roku 2007 już co piąta baryłka ropy importowana przez Stany Zjednoczone pochodziła z Afryki, z czego 40% z Nigerii (EIA, 2014) (por. fig. 1, fig. 2). Sytuacja uległa jednak odwróceniu przez (a może dzięki) łupkowej rewolucji.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


40 346 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 269 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP