XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

M. Lesisz, Lotos Biopaliwa: sprzedaż biodiesla jest obecnie nieopłacalna

M. Lesisz, Lotos Biopaliwa: sprzedaż biodiesla jest obecnie nieopłacalna
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Sprzedaż biodiesla jest obecnie nieopłacalna. Dopiero wprowadzenie ulgi akcyzowej może zwiększyć zainteresowanie producentów i kierowców tym paliwem - mówi w rozmowie z "Gazetą Prawną" Marek Lesisz, prezes Lotos Biopaliwa.

Na pytanie: czy Grupa Lotos miała problem z zakontraktowaniem niezbędnych ilości surowca, czyli oleju rzepakowego do produkcji biokomponentów? M. Lesisz odpowiada: - Mamy kontrakty podpisane tak, że zapewniają nam wypełnienie minimalnego przewidzianego przez ustawę udziału surowców do produkcji biokomponentu FAME. Jednak prawdą jest, że zakontraktowanie niezbędnych ilości surowca wcale nie jest łatwe. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie deklaracje odnośnie do produkcji biokomponentów, to może pojawić się problem z bilansem surowca do produkcji. Trudno jednak powiedzieć, ile z zapowiedzi poszczególnych firm zostanie zrealizowane i kiedy. Grupa Lotos ma zakontraktowany surowiec w takiej ilości, aby spełnić wymogi NCW. Wytwarzaniem biokomponentów zajmuje się w Grupie Lotos fabryka w Czechowicach.

- Lotos Biopaliwa będzie produkował 100 tys. ton estrów. W kolejnych latach nie będzie to wystarczało do zaspokojenia potrzeb grupy na estry. Na razie raczej będziemy dokupować na zewnątrz. Decyzje inwestycyjne będą zależne od sytuacji na rynku - zapowiada prezes Lotos Biopaliwa.

- Pewnym ograniczeniem rynku biopaliw jest wielkość upraw rzepaku w Polsce - mówi M. Lesisz. To nie jest tak, że można go uprawiać wszędzie i bez przerwy, np. przez kilka lat w jednym miejscu, choć z drugiej strony na pewno obecnie nie są wykorzystane wszystkie możliwości upraw. Do tego dochodzi niepewność związana z urodzajem, a bilans rzepaku w kraju jest napięty, tym bardziej że niecały rzepak produkowany w Polsce pozostaje w kraju. Drugim problemem są rosnące ceny produktów rolnych, nie tylko w Polsce, ale i Europie. Ceny biopaliw odnosimy do cen produktów ropopochodnych. Obecnie, ze względu na bardzo drogą ropę, wzrosła opłacalność stosowania estrów jako dodatku do oleju napędowego.

- W mojej ocenie zwiększenie produkcji biopaliw nie jest przyczyną wzrostu cen żywności. Zarówno w Polsce, jak i dużej części krajów Unii Europejskiej pod produkcję biopaliw przeznacza się dodatkową produkcję rolną pochodzącą ze zwiększonych areałów. Nikt nie ogranicza możliwości zakupu surowców rolnych przez branżę spożywczą. Producenci oleju rzepakowego zawsze podkreślają, że w pierwszej kolejności będą zaspakajać potrzeby rynku spożywczego. Biopaliwa to dla nich nowy, jeszcze nieukształtowany rynek. Dlatego nie widzę bezpośredniego związku produkcji biopaliw ze wzrostem cen żywności. W Polsce znacznie zwiększyła się ostatnio produkcja rzepaku, a konsumpcja pozostaje na niezmienionym poziomie - mówi prezes Lotos Biopaliwa.

- Wytwarzanie biopaliw na całym świecie jest wspomagane specjalnymi rozwiązaniami podatkowymi - przypomina M. Lesisz. Podobnie jest również w Polsce. Choć tu mamy pewną przeszkodę, gdyż cały czas czekamy na specjalne stawki akcyzy na 100-proc. biodiesla. Obecnie koszt wytworzenia tego rodzaju paliwa jest wyższy niż oleju mineralnego. Dlatego dzisiaj NCW jest wykonywany głównie przez dodawanie biokomponentów do paliwa mineralnego. A to może nie wystarczyć do wypełnienia wskaźnika NCW. NCW (narodowy cel wskaźnikowy) określa minimalny udział biokomponentów i innych paliw odnawialnych w ogólnej produkcji paliw i biopaliw ciekłych zużywanych w ciągu roku kalendarzowego w transporcie. NCW obowiązuje od tego roku i wynosi 3,45 proc. Średnio daje to 4,8-5 proc. biokomponentów na każdy wprowadzony do sprzedaży litr paliwa.

Prezes Lotos Biopaliwa mówi w wywiadzie dla "Gazety Prawnej", że sprzedaż czystego biodiesla jest obecnie nieopłacalna, choć to oczywiście zależy od poziomów cen naturalnego oleju napędowego, a te się zmieniają. Jednak cena czystego biodiesla musiałaby być wyższa na stacji od tradycyjnego ON, aby pokrywała koszty produkcji. A tego nie zaakceptuje klient - twierdzi M. Lesisz.

- Lotos Biopaliwa jako wytwórca estrów jest we względnie komfortowej sytuacji. Nasza cena będzie ceną rynkową. Natomiast rafinerie bądź podmioty wprowadzające paliwa na rynek, chcąc wypełnić NCW, muszą kupić estry po cenie rynkowej. Jednym słowem, to, co jest opłacalne dla Lotos Biopaliwa, nie musi być opłacalne dla producenta paliw lub biopaliw, chociaż będziemy się starać dostarczać bardzo dobry produkt po atrakcyjnej cenie rynkowej - podsumowuje prezes Lotos Biopaliwa.

Marek Lesisz - absolwent Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej. W latach 1998-2000 prezes zarządu Rafinerii Czechowice. Od 2006 roku jest prezesem Lotos Biopaliwa
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: M. Lesisz, Lotos Biopaliwa: sprzedaż biodiesla jest obecnie nieopłacalna

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!