XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

M. Serafin, PKN Orlen: Unia nie może podejmować za nas decyzji inwestycyjnych

M. Serafin, PKN Orlen: Unia nie może podejmować za nas decyzji inwestycyjnych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Słuchając głosów mówiących o coraz wyższych poziomach redukcji emisji zadaję sobie pytanie czy nie zmierzamy w kierunku pewnej utopijnej wizji całkowitej bezemisyjności. Żadne grono biurokratów brukselskich nie jest w stanie swoimi działaniami wymusić takiego postępu technologicznego, który umożliwiłby w perspektywie roku 2050 zaspokojenie wszystkich potrzeb energetycznych dzięki energii odnawialnej - mówił w trakcie panelu III Europejskiego Kongresu Gospodarczego, poświęconego polityce energetycznej UE wiceprezes PKN Orlen ds. petrochemii Marek Serafin.

Jak podkreślił wiceprezes Orlenu, decyzje podejmowane przez biurokratów w Brukseli wpływają bezpośrednio na decyzje dotyczące wydatków inwestycyjnych i ich priorytetyzacji. - Można powiedzieć, że podejmują te decyzje za nas – przedsiębiorców. I być może okaże się, że będziemy w krótkiej perspektywie czasu zmuszeni do inwestowania w obszary, które są kosztotwórcze a na pewno nie są obszarami, które zapewniają nam rozwój w zakresie naszej konkurencyjności. Powstaje więc pytanie czy rzeczywiście jest to właściwy kierunek i czy ten kierunek działań znajdzie zrozumienie w społeczeństwie? Czy społeczeństwo będzie chciało mieć w 2050 roku trochę chłodniejszy klimat czy też interesował ich będzie wzrost gospodarczy i miejsca pracy zamiast ucieczki inwestycji poza granice Unii Europejskiej - zastanawia się Marek Serafin.

Według niego nie można w tej chwili mówić o realnej wspólnej polityce energetycznej Unii, a obszar UE de facto podzielony jest na trzy części o zupełnie innych priorytetach w tym zakresie: Europa Środkowa silnie uzależniona od dostaw gazu i ropy z Rosji, Południowa oparta na dostawy z Afryki Północnej i zdywersyfikowana Europa Zachodnia. - Konsekwencją tego podziału jest niemożność wypracowania jakiegoś wspólnego stanowiska - mówi Serafin.

- Zastanówmy się lepiej czy jest coś takiego, co może poprawić naszą pozycję wtedy, kiedy będziemy tworzyć założenia tej wspólnej polityki. Naszym zdaniem mamy dwa niezaprzeczalne atuty, które mogą tą pozycję poprawić. Uważamy, że jeśli uda się stworzyć taką politykę energetyczną, która będzie oparta na bezpieczeństwie surowcowym a nie na tym kto jakie ma źródła wytwarzania, to mamy przynajmniej jeden taki atut, czyli węgiel. Drugim niebawem może stać się gaz łupkowy - podsumował podczas III Europejskiego Kongresu Gospodarczego Marek Serafin.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: M. Serafin, PKN Orlen: Unia nie może podejmować za nas decyzji inwestycyjnych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!