PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

MAE: koniec taniej ropy i wzrost znaczenia gazu

Autor: PAP
08-12-2011 17:28

Kryzys finansowy spycha kwestie energetyczne na dalszy plan, era taniej ropy minęła, znaczenie gazu jako paliwa będzie rosnąć, jest coraz mniej czasu na zapobieżenie zmianom klimatu - stwierdza Międzynarodowa Agencja Energetyczna w specjalnym raporcie.

Raport "World Energy Outlook 2011", zawierający prognozy dotyczące źródeł i rynków energii na świecie do roku 2035 zaprezentował w czwartek w ministerstwie gospodarki główny ekonomista MAE Faith Birol. Według niego, najważniejsze konkluzje raportu to fakt, że Rosja nadal będzie odgrywać trudną do przecenienia rolę dostawcy surowców energetycznych oraz to, że aby zapobiec do 2035 r. większemu niż 2 stopnie wzrostowi średniej temperatury nas świecie, trzeba zawrzeć globalne porozumienie o redukcji emisji do 2017 r.
Jak mówił Birol, przed wybuchem kryzysu kwestie energetyczne i klimatyczne miały najwyższy priorytet wielu rządów, ale teraz coraz ważniejsze staje się poszukiwanie wyjścia z kryzysu finansowego. "Państwa wycofują się z wielu ambitnych projektów, ale to jest zrozumiałe, że kierują pieniądze na pilne cele, związane z kryzysem finansów" - podkreślił.

MAE ocenia, że poważny wpływ na rynek ropy będzie miała "Arabska Wiosna", niestabilna sytuacja w Północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie powoduje odłożenie potrzebnych inwestycji w wydobycie ropy. Można stwierdzić, że era taniej ropy minęła - ocenił Birol.

Główny ekonomista MAE zwrócił uwagę na niepokojące trendy w walce ze zmianami klimatycznymi. "W 2010 r., mimo wysiłków zmierzających do obniżenia emisji, była ona najwyższa w historii. Efektywność energetyczna, mimo, że jest ważnym priorytetem praktycznie wszystkich państw, z globalnego punktu widzenia uległa pogorszeniu" - podkreślił.

MAE prognozuje, że do 2035 r. połowa światowego wzrostu popytu na energię będzie dziełem Chin i Indii. "Decyzje, jakie będą zapadały w Pekinie czy Delhi będą miały globalny zasięg. Przykładem jest decyzja Chin o zamknięciu najbardziej niebezpiecznych i nieopłacalnych kopalni. Tona węgla kosztowała wtedy 60 dol. Jednak na skutek decyzji Chiny musiały zacząć importować węgiel, chociaż jest to jedynie 3 proc. jego zużycia w tym kraju. Ale wystarczyło, żeby cena węgla na rynkach wzrosła do 120 dol." - mówił Birol.

Agencja przewiduje, że najbardziej wzrośnie produkcja energii z gazu - z powodu pojawienia się dużych ilości surowca - i z odnawialnych źródeł energii (OZE) - dzięki państwowym subsydiom. OZE jednak są wyjątkowo kapitałochłonne - wzrost inwestycji w nie o 60 proc. daje tylko 30-proc. przyrost mocy - podkreśla MAE.

Birol mówił, że z dużym prawdopodobieństwem możemy mówić o nadejściu "złotej ery gazu". "Odczuwalny na skalę globalną będzie wzrost wydobycia gazu niekonwencjonalnego w USA, Kanadzie, Chinach i Australii. Problemem jest zanieczyszczenie środowiska, do którego dochodzi - i to jest fakt - przy zastosowaniu starszych technologii. Jednak istniejące, ale lepsze technologie nie powodują już żadnych ubocznych skutków i dlatego powinny być stosowane" - powiedział.
 • Warszawa, 5 grudnia 2017

 • Strategia ciepłownictwa #PGE. Jakie aktywa zostaną poza PGE Energia Ciepła? bit.ly/2Bs5X3n
  wnp.pl
 • Nierówności płacowe jeszcze nigdy nie rosły tak szybko bit.ly/2BrhoIH
  wnp.pl
 • Ubezpieczyciele wypłacają w Polsce coraz więcej pieniędzy bit.ly/2yB9mHL
  wnp.pl
 • Masz diesla, powinieneś się obawiać? @MR_GOV_PL zabiera głos bit.ly/2oeRFxE
  wnp.pl
 • Polski bank wyda miliony na nowoczesne rozwiązanie bit.ly/2ob6l0V
  wnp.pl

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


PARTNER

 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP