Magazyny ropy: nowi inwestorzy

Magazyny ropy: nowi inwestorzy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prawie o 50 proc. zmniejszono wielkość projektowanych podziemnych magazynów na ropę. Mniejsze pojemności mogą zniechęcić potencjalnych inwestorów z zagranicy. Wśród zainteresowanych oprócz Arabów są też Niemcy, Amerykanie i Kanadyjczycy.

Rośnie grono potencjalnych inwestorów zainteresowanych polskimi kawernami (podziemnymi magazynami w pokładach soli), w których można byłoby przechowywać ropę. Oprócz Arabów surowiec chcą u nas przechowywać także Niemcy, Czesi oraz Amerykanie i Kanadyjczycy - informuje "Gazeta Prawna".

Eksperci twierdzą, że zainteresowanie takimi projektami infrastrukturalnymi - mimo ich dużych kosztów - jest spore, ponieważ to przedsięwzięcia opłacalne, których nie dotyka obecny kryzys. Na razie Operator Logistyczny Paliw Płynnych i Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych, odpowiedzialne za budowę kawern ropnych w Kosakowie na Pomorzu, nie wykorzystały jednak okazji. Powód? Coraz większe opóźnienia w realizacji przygotowań do inwestycji.

OLPP i PERN do 2014-2015 roku chcą wybudować w Kosakowie, kosztem 1,5 mld zł, kawerny o poj. 6 mln m sześc. Później mogłyby one być powiększone o kolejne 6 mln m sześc. Choć rząd wpisał to przedsięwzięcie do grupy ośmiu strategicznych celów państwa z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego, to opóźnienia w jego realizacji podają w wątpliwość możliwość zrealizowania inwestycji w określonym terminie - pisze "Gazeta Prawna".

Niezdecydowanie OLPP i PERN chciała wykorzystać Grupa Lotos (GL). Gdańska spółka zamierzała wybudować własne kawerny - w regionie Pelplin-Tczew-Pruszcz - a więc również na Pomorzu. Plany Lotosu w resorcie gospodarki uznano jednak za konkurencyjne wobec projektu OLPP/PERN i ostatecznie koncepcja budowy kawern GL upadła.

Jak ustaliła "Gazeta Prawna", w przygotowywanym przez rząd projekcie Polityki energetycznej Polski do 2030 roku odpowiedzialnymi za realizację projektu budowy magazynów w pokładach solnych (kawerny), na terenie pomorskiej gminy Kosakowo, uczyniono wspólnie OLPP, PERN i Lotos.

Zdaniem ekspertów dobrze, że włączono do tych planów gdańską spółką, ponieważ to właśnie Lotos jest żywotnie zainteresowany budową magazynów ropnych.

Dodatkowe pojemności magazynowe dla ropy są Polsce niezbędne. W tym roku będziemy dysponować ponad 8 mln m sześc. pojemności. To o 7 mln mniej, niż potrzeba. Niektórzy specjaliści wątpią jednak w szansę szybkiej likwidacji tego deficytu i w ogóle realizację planów OLPP i PERN. Według nich, aby na przykład wyługować (zrobić przestrzeń na ropę) kawerny o pojemności 7 mln m sześc., trzeba byłoby przez 5,5 roku prowadzić prace 24 godziny na dobę.

- To nierealne. W tym kontekście projekty OLPP i PERN, mówiące nawet o pojemnościach kawernowych na poziomie 12 mln m sześc., brzmią wręcz absurdalnie - twierdzą pytani przez "Gazetę Prawną" geolodzy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!