Manewry służb ratowniczych na terenie terminalu Orlen Gaz

Manewry służb ratowniczych na terenie terminalu Orlen Gaz
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na terenie należącego do Orlen Gaz terminalu LPG w Płocku (Mazowieckie) odbyły się w czwartek manewry służb ratowniczych, w tym jednostek straży pożarnej, sprawdzające ich przygotowanie i współdziałanie na wypadek zagrożeń.

Były to pierwsze ćwiczenia po modernizacji podziemnej infrastruktury przeciwpożarowej płockiego terminalu LPG. Orlen Gaz to spółka należąca do PKN Orlen i największy podmiot na krajowym rynku gazu płynnego.

Jak poinformowała PAP Agnieszka Woźniak z Orlen Gaz, na wrzesień zaplanowano podobne manewry na terenie należącego do spółki terminalu LPG w Sokółce (Podlaskie).

"Zakłady o dużym ryzyku wystąpienia awarii przemysłowej są zobowiązane do organizowania ćwiczeń manewrowych co trzy lata. Sprawdzają przede wszystkim procedury, systemy bezpieczeństwa i współpracę jednostek ratunkowych, ale również postawy, czas reakcji pracowników i gotowość do udzielenia pierwszej pomocy" - wyjaśniła Woźniak.

W manewrach na terenie płockiego terminalu LPG, których głównym organizatorem była mazowiecka komenda Państwowej Straży Pożarnej, uczestniczyło 14 strażackich wozów bojowych, w tym zakładowej straży pożarnej PKN Orlen. W ćwiczeniach wzięła również udział specjalistyczna jednostka ratownictwa chemicznego, a także policja i pogotowie ratunkowe.

W trakcie manewrów realizowano m.in. scenariusz symulowanego wypadku autocysterny, która wjeżdżając na teren terminalu uderza w rurociąg przesyłowy LPG, a inna autocysterna, próbująca wyjechać z zakładu, ulega awarii. Nad obiektem unosi się chmura gazu, ulatniającego się z uszkodzonego zbiornika samochodu.

Istniejący od 1995 r. Orlen Gaz z grupy PKN Orlen jest największym podmiotem na krajowym rynku gazu płynnego. Spółka zajmuje się sprzedażą propanu, butanu oraz mieszaniny propan-butan. Posiada m.in. sześć rozlewni, terminale lądowe w Płocku i Sokółce, a także terminal morski w Szczecinie, przystosowany do rozładunku statków z gazem i magazynowania dostaw.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!