Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

MF: trzymamy w ryzach paliwową szarą strefę

Autor: wnp.pl (Anna Bytniewska)
26-10-2012 13:08

Szara strefa w obrocie paliwami według Ministerstwa Finansów utrzymuje się na stabilnym poziomie.

Firmy paliwowe alarmują, że rosnąca szara strefa w obrocie paliwami naraża je na straty, traci też budżet państwa. Tymczasem Ministerstwo Finansów (MF) informuje, że nie odnotowało nasilenia się tego zjawiska.
Według Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego nielegalny obrót paliwami może w tym roku uszczuplić budżet państwa o 3 mld zł. Na strumienie nielegalnego paliwa płynące do Polski z białoruskich rafinerii narzekał PKN Orlen prezentując niedawno swoje wyniki finansowe. Ministerstwo Finansów wyciąga inne wnioski.

Czytaj także: Firmy paliwowe alarmują: spada sprzedaż paliw, rosną szara strefa i straty

- Zgodnie z danymi przekazanymi Służbie Celnej m.in. w raportach POPIHN (Raport za rok 2011 oraz raport cząstkowy za I półrocze roku 2012) można uznać, że szara strefa obrotu paliwami utrzymuje się na stałym poziomie lub nawet odnotowuje się jej spadek. Niezależnie jednak od oceny danych zawartych w raportach, Służba Celna od wielu lat traktuje obrót paliwami jako jeden z obszarów priorytetowych - twierdzi Ministerstwo Finansów.

Resort zapewnia, że ostro pilnuje legalności obrotu paliwami.

- W strategicznych planach kontroli, stanowiących podstawę do planowania czynności kontrolnych dla jednostek służby celnej, obszary ryzyka związane z obrotem olejem opałowym, ciekłymi paliwami silnikowymi oraz LPG ustępują liczbą planowanych i przeprowadzanych kontroli jedynie obszarom dotyczącym obrotu wyrobami tytoniowymi - informuje MF.

Resort wylicza: zwalczaniem nieprawidłowości w tym zakresie zajmuje się wiele służb (mi.n. Policja, ABW, CBŚ, UKS, Służba Celna). Dla służb podległych Ministrowi Finansów to jeden z priorytetów. Kontrole w tym zakresie prowadzone są na bieżąco zarówno przez Służbę Celną, jak i kontrolę skarbową.

- Z uwagi na fakt, że rynek paliw płynnych w Polsce charakteryzuje się dużym ryzykiem wystąpienia oszustw w postaci nieuiszczania należnych budżetowi państwa podatku akcyzowego i podatku VAT (w tym również wyłudzenia podatku VAT), kontrola podmiotów dokonujących obrotu paliwami płynnymi stanowi priorytetowe zadanie dla organów kontroli skarbowej, zarówno w latach ubiegłych, jak również w roku bieżącym - zapewnia fiskus.

MF przypomina, że wprowadzanie do obrotu nielegalnego paliwa, tj. paliwa dla którego nie można ustalić źródła pochodzenia, jest (wśród innych nieprawidłowości) identyfikowane przez kontrolę skarbową i skutkuje wydaniem decyzji w podatku akcyzowym i podatku VAT podmiotom dokonującym obrotu lub posiadającym takie paliwo.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP