PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

MG bierze pod uwagę podniesienie limitu zawartości estrów w ON do 10 proc.

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
23-06-2010 09:49
MG bierze pod uwagę podniesienie limitu zawartości estrów w ON do 10 proc.

Ze względu na konieczność implementacji przepisów dyrektywy 2009/30/WE, do końca roku 2010 do polskiego porządku prawnego musi zostać wprowadzona możliwość stosowania benzyn z 10 proc. zawartością bioetanolu. Wymaga to wprowadzenia zmian w ustawie o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw ale również wydania odpowiedniego rozporządzenia ministra gospodarki. Możliwość sprzedaż benzyn z 10 proc. zawartością bioetanolu pojawi się jednak najwcześniej pod koniec tego roku.

"Mając bowiem na uwadze fakt, że norma europejska dla tego paliwa zostanie wydana dopiero pod koniec 2010 roku dopiero wówczas, po opracowaniu polskiej normy w tym zakresie, zostanie na jej podstawie wydane rozporządzenie określające wymagania jakościowe dla tego paliwa" - zapowiada Ministerstwo Gospodarki w założeniach do projektu nowelizacji ustawy, które na wczorajszym posiedzeniu przyjął rząd.
Według zapowiedzi resortu w projekcie nowelizacji wprowadzona zostanie definicja benzyn o zawartości etanolu do 10 proc. oraz oleju napędowego o zawartości do 10 proc. estrów. Dlaczego nie do 7 proc. estrów, jak przewiduje unijna dyrektywa? "Przyjęto założenie, że wprawdzie dyrektywa określa szczegółowe wymagania jakościowe jedynie dla oleju o zawartości estru do 7 proc., jednak daje ona możliwość w przyszłości stosowania oleju napędowego o zawartości estru do 10 proc. Biorąc pod uwagę wzrost wysokości Narodowych Celów Wskaźnikowych w kolejnych latach, konieczne jest stworzenie możliwości dodawania wyższych, niż 7 proc. dodatków estrów do oleju napędowego" - czytamy w założeniach. Resort gospodarki zwraca również uwagę na fakt, że w Komitecie Europejskim na rzecz Standaryzacji prowadzone są prace, nad przygotowaniem normy dla oleju napędowego z 10 proc. zawartością estrów. Na jej podstawie będzie można sporządzić normę polską i przygotować rozporządzenie określające wymagania dla tego rodzaju paliwa ciekłego.

W projektowanych regulacjach MG przewiduje zamieszczenie zobowiązania dla przedsiębiorców wytwarzających i wprowadzających do obrotu paliwa ciekłe, do dostarczania na rynek w okresie do 2013 r. benzyn silnikowych o maksymalnej zawartości bioetanolu do 5 proc. i o maksymalnej zawartości tlenu wynoszącej 2,7 proc. "Zapis ten ma na celu zapewnienie możliwości bezproblemowego zaopatrzenia w benzynę pojazdów nieprzystosowanych do benzyn o większej zawartości bioetanolu. Oznacza to w praktyce konieczność równoczesnego istnienia na rynku w okresie przejściowym dwóch rodzajów benzyn - zawierających do 5 proc. bioetanolu oraz zawierających do 10 proc. bioetanolu" - uzasadnia ministerstwo.

Nie oznacza to jednak, że od 2013 roku na rynku będzie dostępna jedynie benzyna zawierająca 10 proc. biokomponentów, a która nie będzie mogła być stosowana w starszych modelach aut. Ministerstwo bierze pod uwagę możliwość wydłużenia okresu przejściowego i taki zapis pojawi się w znowelizowanej ustawie. Decyzja w tej sprawie zapadnie w zależności od zmian na rynku motoryzacyjnym w Polsce. "W oszacowaniach przyjęto, że w 2011 r. 10 proc. samochodów będzie przystosowana do spalania benzyn z 10 proc. zawartością bioetanolu. W związku z tym w 2011 r. 10 proc. benzyn wprowadzanych do obrotu na terenie kraju będzie zawierało 10 proc. bioetanolu" - wylicza MG.

Wypełnianie wymagań odnośnie zapewnienia dostępności benzyn z zawartością do 5 proc. bioetanolu do roku 2013 będzie podlegało kontroli Inspekcji Handlowej. Umyślne niespełnienie tego wymogu przez przedsiębiorcę wytwarzającego lub wprowadzającego do obrotu benzyny silnikowe będzie podlegało grzywnie od 50 000 zł do 1 000 000 zł.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 650 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP