PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

MG pracuje nad wprowadzeniem paliwa E10

Autor: wnp.pl (MS)
29-02-2012 11:40

W celu stworzenia możliwości stosowania w Polsce benzyn z zawartością do 10 proc. biokomponentów obecnie w Ministerstwie Gospodarki trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Taką informację z resortu otrzymała Krajowa Izba Biopaliw.

Szerszym celem nowelizacji będzie wdrożenie do krajowego porządku prawnego przepisów dyrektywy 2009/30/WE zmieniającej dyrektywę 98/70/WE odnoszącą się do specyfikacji benzyn, oleju napędowego i olejów pędnych oraz wprowadzającą mechanizm monitorowania i ograniczania emisji gazów cieplarnianych pochodzących z wykorzystania paliw w transporcie drogowym oraz zmieniającą dyrektywę Rady 1999/32/WE w odniesieniu do specyfikacji paliw wykorzystywanych przez statki żeglugi śródlądowej oraz uchylającą dyrektywę 93/l2/EWG.
W ramach nowelizacji Ministerstwo Gospodarki planuje m.in. zamieszczenie przepisów umożliwiających wprowadzanie do obrotu paliw zawierających do 10 proc. bioetanolu w benzynach silnikowych. Resort zapewnił jednak, że w okresie przejściowym na stacjach obowiązkowa będzie sprzedaż benzyn silnikowych zawierających do 5 proc. biokomponentu.

„Ponadto, mając na uwadze fakt, że przedłużają się prace nad opracowaniem normy europejskiej dla przedmiotowego paliwa, Ministerstwo Gospodarki zleciło opracowanie normy zakładowej dla bezołowiowej benzyny silnikowej zawierającej do 10 proc. objętościowo bioetanolu, która będzie podstawą do przygotowania projektu rozrządzenia Ministra Gospodarki określającego wymagania jakościowe dla tego rodzaju benzyny” – informuje KIB za ministerstwem. Dopiero wydanie przedmiotowego rozporządzenia umożliwi w praktyce wprowadzanie benzyn z zawartością do 10 proc. bioetanolu do powszechnego obrotu na polskim rynku.

W kontekście transpozycji przepisów dyrektywy 2009/28/WE istotna jest także kwestia wprowadzenia systemu certyfikacji biokomponentów, która będzie stanowiła podstawe ich wprowadzania do obrotu. Resort zapewnia, że odpowiednie zapisy znajdą się w nowelizacji. „Obecnie trwa analiza uwag zgłoszonych do projektu w ramach Komitetu stałego Rady Ministrów. Nowa wersja przedmiotowego projektu w najbliższym czasie zostanie przekazana do rozpatrzenia przez Komitet” – poinformowało ministerstwo.

Ministerstwo przekonuje, że podczas prac nad projektem celem resortu gospodarki było stworzenie takich przepisów, które będą w możliwie najmniejszym stopniu stanowić obciążenie dla podmiotów działających na rynku biokomponentów i biopaliw ciekłych. „System weryfikacji spełnienia kryteriów zrównoważonego rozwoju z jednej strony ma być transparentny i pozwalać na monitorowanie przepływu strumieni biokomponentów i biopaliw w kraju, z drugiej procedury w nim zawarte nie mogą rodzić nadmiernych barier administracyjnych oraz kosztów dla przedsiębiorców. Wdrożenie systemu certyfikacji pozwoli na zminimalizowanie ryzyka, że surowce do produkcji biokomponentów będą pozyskiwane ze szkodą dla środowiska naturalnego i ułatwi promowanie nowych, czystszych technologii wytwarzania biopaliw” – czytamy w informacji przesłanej do Krajowej Izby Biopaliw.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP