Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

MG przedstawiło projekt ustawy o E10

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
31-07-2012 12:28
MG przedstawiło projekt ustawy o E10
fot. Fotolia

Pod koniec lipca do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz niektórych innych ustaw. Jego kluczowym zapisem jest dopuszczenie do obrotu paliwa E10.

Projekt dopuszcza także stosowanie benzyn z 22 proc. domieszką eteru etylo-tert-butylowego lub eteru etylo-tert-amylowego.
Oprócz tego nowelizacja ustanawia obowiązek ograniczenia emisji gazów cieplarnianych poprzez wprowadzenie mechanizmów tzw. Narodowych Celów Redukcyjnych oraz mechanizmy monitorowania realizacji tego obowiązku. NCR ustalony został na 4 proc. w 2017 roku i 6 proc. w 2020 roku. Szczegółowa metodologia naliczania NCR ma zostać określona w późniejszym rozporządzeniu ministra gospodarki, gdyż wciąż trwają prace w Komisji Europejskiej nad opracowaniem wytycznych w tym zakresie. Firmy będą zobowiązane do przedstawiania rocznych sprawozdań z realizacji NCR. W przypadku niezrealizowania celu określonego na rok 2020 przedsiębiorcom grożą kary.

Ministerstwo z uzasadnieniu do projektu przyznaje, że wprowadzenie paliwa E10 na rynek będzie możliwe nie wcześniej niż w 2013 roku. W projekcie wprowadzono również okres przejściowy, w którym oprócz E10 na stacjach obowiązkowa będzie również sprzedaż paliwa E5. Komisja Europejska określiła minimalny okres przejściowy do 31 stycznia 2013, jednak dopuściła możliwość jego wydłużenia w uzasadnionych przypadkach. Według zapisów projektu okres przejściowy będzie obowiązywał do końca 2016 roku. MG uzasadniło to stosunkowo niewielką ilością (około 30 proc.) samochodów dostosowanych do spalania E10 w całości samochodów z silnikami benzynowymi. Konieczne będzie również oznaczanie dystrybutorów w zależności od rodzaju benzyny (E5 lub E10).SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP