XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

MG: zmiany systemu zapasów nie zakładają wzrostu cen paliw

MG: zmiany systemu zapasów nie zakładają wzrostu cen paliw
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przygotowywany przez Ministerstwo Gospodarki projekt zmian w systemie zapasów obowiązkowych ropy i paliw nie przewiduje wzrostu cen paliw - poinformował w czwartek resort gospodarki. Koszty utrzymywania zapasów są od dawna elementem ceny paliwa.

Ministerstwo Gospodarki chce pod koniec marca złożyć do Rady Ministrów projekt założeń do ustawy wprowadzającej nowy system obowiązkowych zapasów ropy naftowej i paliw. Zamiast fizycznie utrzymywać zapasy, przedsiębiorcy będą uiszczać składkę na ich utrzymanie przez Agencję Rezerw Materiałowych (ARM).

Zdaniem resortu, już teraz przedsiębiorcy zawierają koszty utrzymywania zapasów obowiązkowych w cenie każdego litra paliwa sprzedawanego na stacjach paliw, jednak tego nie uwidaczniają. Resort wycenił, że koszt ten w 2008 roku wyniósł ok. 6,5 grosza na litr paliwa. W przygotowywanym projekcie MG rozważa kilka opcji zmiany systemu zapasów, w zależności od sposobu finansowania tych zmian.

"Jedną z nich jest wykupienie zapasów przy udziale Banku Gospodarstwa Krajowego oraz stworzenie dwóch funduszy" - wyjaśnił PAP dyrektor departamentu ropy i gazu Maciej Kaliski. Jeden fundusz - finansowany obligacjami lub kredytem - wykupiłby zapasy od przedsiębiorców, a drugi zbierałby pieniądze na spłatę kredytu i bieżące finansowanie systemu. Zapasy - na zlecenie banku - byłyby utrzymywane przez ARM na podstawie umowy. Problemem w tym przypadku - jak wskazał Kaliski - może być trudność w uzyskaniu kredytu bez gwarancji rządowej.

"Inna opcja zakłada, że ARM w oparciu o kredyty krótkoterminowe stopniowo, w ciągu kilku lat, nabywałaby zapasy obowiązkowe; natomiast spłata zadłużenia oraz pokrycie bieżących kosztów funkcjonowania systemu zapewniałaby nałożona na producentów i handlowców opłata celowa" - powiedział Kaliski. Zamiast zaciągać pożyczki i potem je spłacać, pieniądze na zakup zapasów w ratach przez ARM mogłyby pochodzić z comiesięcznych opłat od przedsiębiorców.

"Chcielibyśmy przede wszystkim, żeby wybrany wariant był neutralny (pod względem kosztów - PAP) dla budżetu i końcowego klienta" - podkreślił Kaliski.

Jednak - jak powiedział w czwartek PAP wicepremier Waldemar Pawlak - proponowane rozwiązania muszą być wspierane przez sam sektor paliwowy.

Pod koniec lutego zarząd PKN Orlen poinformował, że pracuje nad kilkusetmilionową transakcją sprzedaży części zapasów obowiązkowych w ramach obecnie obowiązującego prawa i może być ona zrealizowana w ciągu kilku tygodni. Zapasy miałby wykupić bank. Wcześniej prezes Lotosu Paweł Olechnowicz mówił PAP, że czeka na nową ustawę dotyczącą rozwiązania problemu zapasów. Kwota w bilansie grupy PKN Orlen wynikająca z zapasów obowiązkowych to ok. 6 mld zł, a Grupy Lotos blisko 3 mld zł.

Przedsiębiorcy są zobowiązani do utrzymywania obowiązkowych zapasów ropy naftowej i paliw w wysokości 76 dni średniego dziennego przywozu lub produkcji. Choć już dziś przepisy pozwalają, by fizyczne utrzymywanie zapasów było scedowane na inny podmiot, wartość zapasów i tak obciąża bilans spółek.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MG: zmiany systemu zapasów nie zakładają wzrostu cen paliw

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!