Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Miastom grożą zakłócenia w dostawach paliw

Autor: wnp.pl (MS)
16-04-2012 18:38

Mieszkańcy kilku polskich miast skarżą się na nadmierny ruch ciężarowy. Może to skutkować ograniczeniami wjazdu ciężkich pojazdów, w tym m.in. cystern samochodowych. Zdaniem Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) grozi to zakłóceniami w dostawach paliw a w konsekwencji dalszymi podwyżkami cen na stacjach.

„Wzrost natężenia ruchu, spowodowany w dużym stopniu chęcią ominięcia przez kierowców pojazdów ciężarowych płatnych odcinków dróg sprawia, że wielu mieszkańców Poznania, Gliwic, czy Torunia domaga się ograniczenia możliwości wjazdu do ich miast tych najbardziej dokuczliwych dla otoczenia pojazdów. Inicjatywy te mogą jednak doprowadzić do poważnych zakłóceń w funkcjonowaniu stacji benzynowych” – czytamy w komunikacie Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.
Organizacja zwraca uwagę na konieczność wyłączenia spod planowanych ograniczeń cystern, dostarczających paliwa do stacji paliw. POPiHN wskazuje, iż stacje paliw są placówkami pracującymi w ruchu ciągłym, świadczącymi usługi niezbędne do sprawnego funkcjonowania miasta, jak też zaspokajającymi podstawowe potrzeby mieszkańców.

Organizacja krytykuje także propozycje ograniczenia dostaw paliw tylko do określonych przedziałów czasowych. Takie rozwiązanie nie uwzględnia specyfiki funkcjonowania stacji paliw – choćby tego, że dostawy realizowane są w zależności od wahań popytu, czego nie da się przewidzieć i zaplanować. Ponadto - jak przekonuje POPiHN - czas rozładunku cysterny na stacji paliw jest dość długi, zaś pojedyncza cysterna zaopatruje podczas jednego kursu kilka stacji paliw. Dodatkową barierą jest przepustowość baz paliw. Ograniczenie możliwości dostaw do określonych przedziałów czasowych oznaczałoby, że wszystkie cysterny musiałyby zostać napełnione w tym samym czasie. To jest zaś niemożliwe bez przebudowy całej bazy paliwowej połączonej ze zwiększeniem ilości stanowisk załadunkowych oraz znacznym zwiększeniem liczby samych cystern.

Zdaniem organizacji nieuwzględnienie specyfiki dostaw paliw na stacje przez władze miast grozi przerwaniem ciągłości dostaw, paraliżem komunikacyjnym, przestojami prowadzonych inwestycji i wzrostem kosztów działalności firm paliwowych, przekładającym się wprost na ceny detaliczne paliw. „Z tych właśnie względów dostawy paliw na stacje wyłączone były spod jakichkolwiek ograniczeń zarówno podczas wizyt papieskich w Polsce, jak również podczas ceremonii żałobnych po śmierci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w kwietniu 2010 r.” – czytamy w komunikacie.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP