XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Mieszanie biopaliw ryzykowne?

Mieszanie biopaliw ryzykowne?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Możliwość mieszania paliw przez kierowców obniża koszty tankowania. Jednak dla właścicieli stacji może stać się przyczyną sporych problemów z fiskusem.

Odradza się rynek biopaliw w Polsce. To wymóg unijny nakładający na koncerny paliwowe obowiązek dodawania biokomponentów. Obecnie działa już ponad 30 stacji oferujących bioester, czyli 100-proc. biodiesla o 25 groszy tańszego od tradycyjnego oleju napędowego. Kolejne setki właścicieli stacji jest gotowych uruchamiać biodystrybutory, by zarabiać na sprzedaży tańszego paliwa - czytamy w "The Wall Street Journal Polska".

Biopaliwo są gotowi dostarczać im najwięksi polscy producenci: należąca do Orlenu Rafineria Trzebinia, Lotos, Elstar Olis czy Solvent Dwory, którzy rocznie będą wkrótce produkować ponad 40 tys. ton bioestrów.

Bioester obłożony ledwie 1 groszem podatku polecają głównie kierowcom ciężarówek. Dla aut osobowych najlepsza byłaby mieszanka B-20, czyli 20 proc. bioestru i 80 proc. tradycyjnego oleju napędowego. Tyle, że B-20 na polskich stacjach nie ma, bo obłożona o złotówkę wyższą akcyzą na litrze stała się nieopłacalna w produkcji - wyjaśnia "WSJ Polska".

Tymczasem własne mieszanki B-20 zaczęli tworzyć w swoich bakach kierowcy. Ci, którzy maja starsze auta podjeżdżają pod dwa dystrybutory i tankują bioester oraz olej napędowy w proporcjach 20:80. W ten sposób obniżają koszty jednorazowego tankowania o 5 proc. - czytamy w dzienniku.

Takie mieszanie paliw przeraża zarówno obecnych właścicieli z B-100, jak i tych, których koncerny namawiają na uruchomienie biodystrybutorów.

- Boją się oskarżenia o nielegalne mieszanie, czyli o przestępstwo - alarmował przedstawiciel rządu i parlamentu Bogdan Janicki, dyrektor ds. rozwoju i restrukturyzacji Grupy Lotos, na ubiegłotygodniowej konferencji "Odnawialne paliwa silnikowe. Biopaliwa i biokomponenty w Polsce".

Janicki tłumaczy, że problem jest poważny bo chodzi o wpływy podatkowe Skarbu Państwa. To nie pierwsza kontrowersja dotycząca biodiesla. Od końca lat 90. w Polsce pojawiło się wiele spornych prawnie uregulowań. Ministerstwo Finansów uznało za nielegalne m.in. tzw. biobimbrownictwo, czyli produkowanie przez rolników B-20 na własne potrzeby - przypominna "WJS Polska".

Dodatkowo uznano za karalne wlewanie przez kierowców do baków olejów roślinnych kupowanych w marketach. - Każdy z nich powinien złożyć w Urzędzie Celnym deklarację i uiścić podatek w wys. 1,8 zł od każdego litra. Jeśli tego nie zrobi, podlega karfze na podstawie art. 54 kodeksu karnego skarbowego. Grozi za to grzywna, a nawet pięć lat więzienia - podało wówczas Ministerstwo Finansów.

Teraz resort finansów zapewnia, że tankowanie na stacjach paliw obu rodzajów diesla będzie legalne. - Jeśli natomiast to właściciel stacji chciałby blendować wyroby, musi posiadać pozwolenie na skład podatkowy, produkcję paliw i rozliczać podatek akcyzowy - tłumaczy na łamach "The Wall Street Journal Polska" Kuba Lutyk, rzecznik ministra finansów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mieszanie biopaliw ryzykowne?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!