Mimo wzrostu liczby aut na gaz jego sprzedaż maleje

Mimo wzrostu liczby aut na gaz jego sprzedaż maleje
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Choć w 2012 r. w Polsce o 138 tys. wzrosła liczba samochodów zasilanych autogazem (LPG), jego sprzedaż spadła - wynika z raportu Polskiej Organizacji Gazu Płynnego (POGP). Eksperci tłumaczą to lepszymi instalacjami LPG, szarą strefą i oszczędnościami Polaków.

Raport na temat rynku LPG w 2012 r. został zaprezentowany w środę w Warszawie podczas II. Międzynarodowej Konferencji LPG - Wyjątkowa Energia. Z dokumentu wynika, że w 2012 r. w Polsce sprzedaż gazu płynnego spadła o 0,9 proc. w porównaniu do 2011 r. i wyniosła 2 mln 180 tys. ton. Autogaz jest sektorem dominującym, jeśli chodzi o LPG - 73,4 proc. wielkości rynku; butle gazowe to 14,4 proc., a zbiorniki - 12,2 proc.

Sprzedaż autogazu wyniosła 1 mln 600 tys. ton, co oznacza spadek o 0,6 proc. Sprzedaż gazu w butlach spadła o 4,5 proc. i wyniosła w 2012 r. 315 tys. ton, a gazu w zbiornikach 265 tys. ton, czyli o 1,9 proc. więcej niż w 2011 r.

Pomimo że sprzedaż autogazu w 2012 r. była mniejsza niż w 2011, liczba pojazdów wyposażonych w instalacje LPG wzrosła z 2 mln 477 tys. sztuk do 2 mln 615 tys. Ten paradoks podczas konferencji wyjaśniał prezes zarządu Orlen Gaz, wiceprzewodniczący POGP Marcin Zawisza. Wśród powodów wymienił brak dokładnych danych co do liczby złomowanych samochodów wyposażanych w instalacje na autogaz, szarą strefę i coraz bardziej wydajne instalacje samochodowe.

"Złomowanie samochodów szacujemy na 7-8 proc. z tej liczby aut, która w 2012 r. przybyła. Instalacje montowane w samochodach są bardziej nowoczesne, wydajne, więc zużywają mniej paliwa. Nie bez znaczenia jest też bardziej zachowawcze podejście klientów do tankowania. Oszczędzamy na jedzeniu, na nośnikach energii, również na paliwach, w tym na autogazie. Czwarty czynnik to szara strefa - ona istnieje i ma się dobrze" - mówił.

W 2012 r. produkcja krajowa gazu płynnego osiągnęła 358 tys. ton, o 23,4 proc. więcej niż w 2011 r. Tymczasem ilość gazu, który importowano do Polski, wyniosła 1 mln 945 tys. ton, czyli o 2 proc. mniej niż rok wcześniej. Największym dostawcą gazu na rynek polski wciąż jest Rosja, skąd w 2012 r. pochodziło 1 mln 47 tys. ton. Na drugim miejscu jest Kazachstan, który dostarczył Polsce 307 tys. ton. Import pokrył 84 proc. całkowitej konsumpcji gazu płynnego, czyli o 3 pkt proc. mniej, niż przed rokiem. Prawie 88 proc. produktu dostarczane jest do Polski transportem kolejowym, a reszta drogą morską i transportem drogowym. Łączna wartość importu gazu płynnego wyniosła w 2012 r. ok. 1 mld 250 mln euro.

Największym odbiorcą gazu z Polski ponownie okazały się Niemcy, które kupiły 63 tys. ton tego surowca. Drugim kierunkiem eksportowym jest Słowacja (17 tys. ton), a trzecim Czechy (14 tys. ton). Eksport do każdego z tych krajów zwiększył się w stosunku do 2011 r.

Średnioroczna cena autogazu w 2012 t. stanowiła 48,7 proc. ceny benzyny EU95 (czyli 2,93 zł za litr). Porównanie to jest jednak dokonane bez uwzględnienia zwiększonego o 15-20 proc. jednostkowego zużycia LPG w stosunku do benzyny. Po takiej korekcie różnica cenowa wyniosłaby 2,34 - 2,49 zł za litr.

Polska Organizacja Gazu Płynnego została założona w 1996 r. Jej członkami są firmy zajmujące się zakupem, rozlewem i dystrybucją gazu skroplonego LPG, a także produkcją i obrotem urządzeniami służącymi do jego transportu, magazynowania i eksploatacji. POGP należy do Europejskiej Organizacji Gazu Płynnego (AEGPL) z siedzibą w Brukseli.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mimo wzrostu liczby aut na gaz jego sprzedaż maleje

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!