PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ministerstwo Gospodarki przewiduje niewykonanie NCW do 2012 roku?

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
07-06-2010 12:15
Ministerstwo Gospodarki przewiduje niewykonanie NCW do 2012 roku?

W projekcie "Krajowego planu działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych" opublikowanym niedawno na stronach Ministerstwa Gospodarki znalazło się zestawienie, z którego wynika, iż od 2010 do 2012 roku polski rynek biopaliw może rozwijać się wolniej niż wynika to z wymogów nałożonych w ramach Narodowego Celu Wskaźnikowego. Problem w tym, że dla producentów paliw oznacza to ogromne kary finansowe.

W jednym z zestawień zawartych w "Krajowym planie..." znaleźć można przewidywany kurs dotyczący wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych w ciepłownictwie i
chłodnictwie, elektroenergetyce oraz transporcie. Wynika z niego, iż od bieżącego roku udział energii odnawialnej w całości energii wykorzystanej w transporcie będzie niższy od wielkości zawartych w rozporządzeniu o NCW. W tym roku NCW wynosi 5,75 proc. zaś według MG zużycie OZE w transporcie wyniesie zaledwie 5,3 proc. Podobnie jest w przypadku dwóch kolejnych lat.

Sytuacja zmienia się dopiero w roku 2013, kiedy to prognozowane zużycie wynosi o 0,1 proc. więcej niż zakłada NCW. Pozytywny trend ma się utrzymać do roku 2020. Co więcej MG przewiduje, że planowany 10 proc. udział biopaliw w całości paliw transportowych osiągniemy nie w 2020 a już w 2019 roku.

Problemem pozostają jednak najbliższe lata i przewidywane niedobory, które mogą pociągnąć za sobą wysokie kary dla koncernów paliwowych. Czy MG liczy się z nieuniknionymi karami za niezrealizowanie NCW? - W tabeli 18 w dokumencie „Krajowy plan działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych” przedstawiono przewidywany kurs dotyczący wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych w ciepłownictwie i chłodnictwie, elektroenergetyce oraz transporcie. Są to wartości przybliżone, pozwalające na oszacowanie, jaki udział w ogólnym celu w zakresie udziału w energii ze źródeł odnawialnych będzie miał wkład pochodzący z transportu. Należy podkreślić, że wiążące w zakresie Narodowych Celów Wskaźnikowych będą wartości zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów i w chwili obecnej zostały one określone na poziomach, które w opinii Ministerstwa Gospodarki mogą zostać zrealizowane - zapewniono nas w biurze prasowym MG.

Skąd więc dysproporcje prognoz w stosunku do NCW? Tego ministerstwo nie wyjaśnia. Tajemnicą poliszynela jest jednak, że od początku prac nad rozporządzeniem o NCW z 2007 roku liczono się z możliwością kar za niezrealizowanie zawartych w nim wymogów. Środki z tego tytułu miały być przeznaczone na finansowanie programu wspierania biopaliw przyjętego również w 2007 roku. Tymczasem koncerny do tej pory unikały płacenia kar, kosztem strat z handlu biopaliwami idących już w setki milionów złotych.

W tym roku jednak sytuacja wydaje się szczególnie trudna bowiem nas poziom NCW wzrósł o ponad 1 proc. a do tego wciąż brakuje mechanizmu umożliwiającego sprzedaż paliw z wyższą zawartością biokomponentów - 7 zamiast dotychczasowych 5 proc. Zdaniem ekspertów bez tego nie uda się w tym roku wypełnić NCW, nawet poprzez zwiększenie sprzedaży B100.

Czytaj także: MG przedstawiło "Krajowy plan działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych"SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 762 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP