XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ministerstwo Środowiska poleca Skotan

Ministerstwo Środowiska poleca Skotan
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

List polecający z Ministerstwa Środowiska ma pomóc spółce w biznesie biopaliwowym. Jednak nie zrobił on większego wrażenia na inwestorach, którzy wyzbywali się na wtorkowej sesji akcji Skotanu.

Giełdowa spółka po półtorarocznych oczekiwaniach otrzymała z Ministerstwa Środowiska tzw. list polecający, dotyczący jej inwestycji w instalację biopaliwową. Teraz musi przygotować niezbędną dokumentację i uzyskać aprobatę ONZ - informuje "Parkiet".

- Poprzez produkcję biopaliwa będziemy się przyczyniać do redukcji emisji dwutlenku węgla. Ta redukcja, o ile będzie w odpowiedni sposób opomiarowana i zaudytowana, może być przeliczona na prawa majątkowe tzw. jednostki unikniętej emisji. Ich naturalnym odbiorcą są firmy, które przekroczyły przyznane normy i nie mają już praw do emisji CO2. Z dużym deficytem praw do emisji zanieczyszczeń borykają się np. Japończycy - uważa szef Skotanu.

- Szacujemy, że sprzedaż jednostek unikniętej emisji CO2 mogłaby zapewnić nam kilka milionów euro rocznie, jest to jednak kwestia negocjacji ceny z ostatecznym odbiorcą. Dodatkowo teraz powinno nam się znacznie łatwiej rozmawiać z bankami w sprawie sfinansowania budowy instalacji do produkcji estrów - wylicza w dzienniku Pawełczak. Przypomnijmy, linia do produkcji biopaliw w Sławkowie o mocy 250 tys. ton rocznie ma być gotowa pod koniec 2009 roku.

- Wtedy pierwsze przychody ze współpracy z Japończykami moglibyśmy wykazać w 2010 roku - twierdzi szef Skotanu.

Dalsze negocjacje z bankami uzależnione są także od ostatecznej notyfikacji przepisów podatkowych przez Brukselę. - Wiemy, że obecnie strona polska uzupełnia na jej prośbę dokumentację. Dzięki wnioskowanym zmianom producenci estrów będą mogli sprzedawać produkty o 28 groszy taniej na litrze - dodaje w "Parkiet" prezes.

- Po tych zmianach do rozwiązania pozostanie jedynie problem bubla prawnego - przepisów nakładających obowiązek stosowania krajowego surowca do produkcji (przynajmniej w 75 proc. - red.). Żaden kraj w Europie nie uznaje restrykcji surowcowych, a jedynie normę jakościową produktu. Takie ograniczenie powoduje, że na rynku polskim w sztuczny sposób ograniczona jest konkurencja - kończy prezes.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ministerstwo Środowiska poleca Skotan

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!