XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Mniej rosyjskiej ropy popłynie przez Gdańsk

Mniej rosyjskiej ropy popłynie przez Gdańsk
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na początku przyszłego roku spadnie tranzyt rosyjskiej ropy naftowej przez Gdańsk. Tamtejszy Naftoport to jeden z ważniejszych ośrodków eksportu ropy na Morzu Bałtyckim. Do terminalu surowiec dopływa ropociągiem Przyjaźń ze Wschodu, a po załadowaniu na tankowce płynie do odbiorców na całym świecie

Plany dostaw ropy do Naftoportu określa co kwartał rosyjski państwowy koncern Transnieft, monopolista w obsłudze rosyjskich ropociągów.

W pierwszym kwartale 2008 r. Transnieft przewiduje tranzyt przez Gdańsk 1,03 mln t ropy, prawie dwa razy mniej niż w ostatnim kwartale 2007 r. - pisze "Gazeta Wyborcza".

Prawie 85 proc. ropy, która na początku przyszłego roku popłynie przez Naftoport, dostarczy Kazachstan. Spadek tranzytu dotyczy ropy z Rosji.

Dlaczego zostanie przykręcony tranzytowy kurek do Gdańska? - pytają dziennikarze "Wyborczej". Agencja Reuters sugerowała początkowo, że to skutek nieporozumień między rosyjskimi koncernami paliwowymi a koordynującą tranzyt ich surowca przez Naftoport firmą Mercuria Energy Group (dawniej grupa J & S). Później Reuters poinformował, że Mercuria ma pretensje o brak uzgodnień warunków tranzytu do polskiego PERN Przyjaźń. Ta państwowa firma jest właścicielem polskiej części ropociągu Przyjaźń, a także głównym udziałowcem Naftoportu. "Mimo zbliżającego się końca roku nie mamy jasności co do warunków PERN dotyczących tranzytu ropy w roku 2008. Już od stycznia b.r. staraliśmy się osiągnąć porozumienie z PERN w tej sprawie. Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy. Wprowadza to niepewność na rynku i uniemożliwia nam zadeklarowanie, czy w I kwartale 2008 tranzyt ropy przez gdański Naftoport w ogóle będzie możliwy" - napisał w oświadczeniu wydanym przed świętami Bożego Narodzenia David Ensor, wiceprezes Mercurii ds. strategii i komunikacji.

Jednak spadek eksportu rosyjskiej ropy dotyczy nie tylko Gdańska i jest to efekt rosyjskiej polityki celnej. Od grudnia cło na eksport ropy z Rosji wzrosło z 250,3 dol. do rekordowej wysokości 275,4 dol. za tonę surowca. A w lutym i marcu wzrośnie nawet do ponad 330 dol. za tonę ropy!

Tak gigantyczne stawki ustalono na podstawie gwałtownie rosnących do listopada cen ropy na świecie - tłumaczy GW - Jednak w grudniu ceny tego surowca zaczęły spadać i rosyjskim kompaniom nie opłaca się zwiększać eksportu. Odwrotnie było w październiku i listopadzie, kiedy ceny ropy na świecie rosły jak szalone, a rosyjskie koncerny już oczekiwały wzrostu ceł od grudnia. Rosyjscy nafciarze zwiększali wtedy zyski, zwiększając eksport nawet kosztem dostaw na rodzimy rynek. Ta właśnie sytuacja może tłumaczyć, dlaczego w ostatnim kwartale tego roku tranzyt przez Naftoport bił rekordy.

Przy mniejszych zlecenia z Rosji polski Naftoport ma za to szanse na większe przeładunki ropy spoza Rosji, gdzie fiskus jest mniej pazerny. W zeszłym tygodniu prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew uzgodnił z Putinem podwojenie tranzytu kazachskiej ropy przez Rosję, z 10 do 20 mln t rocznie. Część tego dodatkowego surowca może popłynąć przez Gdańsk, który już teraz wyrasta na główną arterię eksportu kazachskiej ropy przez Bałtyk.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mniej rosyjskiej ropy popłynie przez Gdańsk

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!