Money.pl apeluje o zmniejszenie akcyzy

Money.pl apeluje o zmniejszenie akcyzy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Portal Money.pl wzywa do poparcia apelu o obniżenie akcyzy. Litr oleju napędowego mógłby stanieć o blisko 20 groszy, a benzyny nawet o ponad 50 groszy.

Czasy, kiedy auto było dobrem luksusowym, minęły. Nie można właścicieli pojazdów traktować jak elitarnej grupy wyznaczonej do zapełniania budżetu państwa. Dlatego Money.pl apeluje do rządu i wszystkich polityków o obniżenie akcyzy na paliwa do poziomu zgodnego z minimum, jakie narzuca Unia Europejska.

Właściciel auta płaci aż cztery rodzaje podatków: akcyzę, VAT, opłatę paliwową oraz tak zwany podatek Religi - dodatkową obowiązkową opłatę w ramach ubezpieczenia komunikacyjnego OC przekazywaną na finansowanie służby zdrowia - napisano na stronach Money.pl.

Ten ostatni parapodatek wbrew obietnicom nie został zniesiony. Apelujemy do rządu, aby realizację obietnic o obniżaniu podatków zaczął od paliw. Argument resortu finansów, że akcyzy nie należy obniżać, bo na tle innych unijnych krajów w Polsce wcale nie jest wysoka i mieści się w średniej - wcale nas nie przekonuje.

Polska - jako kraj, który wciąż jest na dorobku - nie powinna się szczycić tym, że ma podatki mieszczące się w unijnej średniej. Powinna być dumna z tego, że ma najniżej opodatkowane paliwa w całej Unii i w ogóle ma najniższe podatki!

Wyjaśnianie podatnikom, że płacą w sam raz, a nawet powinni być zadowoleni, że mniej niż obywatele niektórych krajów starej Unii, nie jest adekwatne do realiów polskiego życia gospodarczego. Średnia polska płaca - choć szybko rośnie - nadal mocno odstaje od średniej w krajach starej Unii. Zatem nasze podatki mieszczą się w unijnej średniej, a zarobki nie.

Choć nasz apel o obniżenie akcyzy wynika z bieżącej sytuacji na rynku paliw i rekordowo drogiej ropy, to nie apelujemy o doraźne, lecz o trwałe obniżenie podatku.

Gdyby nie różne daniny, dziś za litr benzyny płacilibyśmy 2,04 zł a nie 4,50 zł. Rozumiejąc realia budżetowe oraz zasady podatkowe, których Polska zobowiązała się przestrzegać, nie apelujemy o całkowite zniesienie obciążeń fiskalnych nakładanych na paliwa. Domagamy się jedynie nieznacznego obniżenia akcyzy, które jednak spowoduje istotny spadek cen, a nie będzie miało destrukcyjnego wpływu na budżet państwa.

Jeśli spełni się pozytywny scenariusz i ropa na światowych rynkach stanieje, to akcyza nadal powinna pozostać na najniższym możliwym poziomie. Money.pl apeluje o niskie podatki, a nie o majstrowanie nimi dla doraźnych celów.

Równocześnie apelujemy o przeanalizowanie, jaki wpływ na powstawanie nowych dróg i remonty starych miałoby zniesienie opłaty paliwowej. Skoro nasz kraj ma taką specyfikę, że nie da się w nim w szybkim tempie budować nowych dróg, ani modernizować starych, może należy zwolnić kierowców z tej opłaty, co dodatkowo obniży cenę litra paliwa o kilkanaście groszy. Od lat kierowcy uiszczają opłatę paliwową, a niezmiennie jeżdżą beznadziejnymi drogami.

Apelujemy również o zaniechanie planów podnoszenia akcyzy na gaz LPG. To paliwo w Polsce cieszy się popularnością i osoby, które go używają nie powinny być poddawane fiskalnym szykanom - apeluje Money.pl.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!