Moskwa zaczęła polowanie na TNK-BP

Moskwa zaczęła polowanie na TNK-BP
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rosyjska bezpieka oskarżyła o szpiegostwo rosyjsko-amerykańskiego pracownika TNK-BP, dzień wcześniej urządzono rewizje w centrali tej firmy i biurach jej brytyjskiego wspólnika, koncernu BP.

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa ogłosiła w czwartek, że postawiła zarzut szpiegostwa przemysłowego I. Zasławskiemu, menedżerowi brytyjskiej części koncernu TNK-BP i jego bratu A. Zasławskiemu, który kierował rosyjskim projektem British Council. Bracia Zasławscy mają podwójne obywatelstwo - rosyjskie i amerykańskie -poinformowała "Gazeta Wyborcza".

- Osoby te nielegalnie gromadziły niejawne informacje handlowe na korzyść wielu zagranicznych firm naftowych i gazowniczych w celu uzyskania przez nie konkretnych korzyści wobec rosyjskich konkurentów - ogłosiło cytowane przez dziennik FSB. Według rosyjskiej bezpieki w trakcie rewizji w biurach TNK-BP i rosyjskiej spółki BP zgromadzono dowody "szpiegowskiej" działalności braci Zasławskich: kopie rządowych dokumentów i analiz z branży naftowej, które - jak stwierdza FSB - według "wstępnych ocen noszą znamiona tajemnicy handlowej", a także wizytówki zagranicznych ministerstw obrony narodowej i CIA.

Informacje FSB natychmiast powiązano w Moskwie z rewizjami, które w środę w centrali TNK-BP oraz biurach BP przeprowadzili funkcjonariusze rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Przedstawiciele komitetu śledczego MSW twierdzili, że zabezpieczano dokumenty dotyczące śledztwa w sprawie koncernu naftowego Sidanko, z którego wiele lat temu powstało TNK-BP. O zarzutach wrogiego przejęcia Sidanko przez rosyjski koncern TNK oraz BP głośno było w Rosji w 1999 r. Potem spór między wspólnikami Sidanko zażegnano - przypomniała "GW".

Wciągnięcie TNK-BP w śledztwo w niemal zapomnianej sprawie Sidanko budzi w Moskwie skojarzenia z rozgromieniem Jukosu, który do 2005 r. był największym koncernem naftowym w Rosji. Chodorkowski nie dostał żadnych zarzutów dotyczących bieżącej działalności Jukosu. Został skazany na osiem lat karnej kolonii na Syberii pod zarzutem nieprawidłowości przy prowadzonej w 1994 r. prywatyzacji zakładów chemicznych. Aresztowanie Chodorkowskiego umożliwiło likwidację Jukosu, który oskarżony przez fiskus o gigantyczne nadużycia podatkowe zbankrutował. Większość majątku prywatnego Jukosu przejęły państwowe rosyjskie koncerny Rosnieft i Gazprom.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Moskwa zaczęła polowanie na TNK-BP

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!