MSP: w sierpniu raport środowiskowy o projekcie Odesa-Brody-Płock

MSP: w sierpniu raport środowiskowy o projekcie Odesa-Brody-Płock
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pod koniec sierpnia będzie wiadomo, jak oddziaływać będzie na środowisko przedłużenie do Płocka ropociągu Odessa-Brody - powiedział w środę w Sejmie wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski.

Wiceminister poinformował podczas posiedzenia sejmowej komisji skarbu, że projekt przedłużenia ropociągu Odessa-Brody do Polski znajduje się jeszcze "w fazie przedinwestycyjnej". "Przygotowywane są analizy finansowe oraz raport środowiskowy, który ma wykazać, na ile ten projekt jest do zrealizowania w warunkach prawnych (...) dotyczących ochrony krajobrazu, obszaru Natury 2000" - powiedział.

"Odbiór tego raportu nastąpi pod koniec sierpnia tego roku. Wówczas będziemy mogli powiedzieć, jakie jest oddziaływanie negatywne na środowisko projektowanego ropociągu na terenie Polski. Mówimy o kilkuset kilometrach, które muszą być wybudowane po polskiej stronie, aby zagwarantować realizację tego korytarza tranzytowego" - dodał Budzanowski.

Ocenił, że projekt jest ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. "Został on wpisany do "Polityki energetycznej państwa do 2030 roku" i znajduje się na liście priorytetowych projektów z punktu widzenia dywersyfikacji dostaw ropy naftowej do Polski" - zaznaczył Budzanowski.

Za opracowanie studium wykonalności, przygotowanie tego projektu do etapu inwestycyjnego, odpowiada spółka Sarmatia. "Jedynym jej celem jest wykonanie analiz, które mają wykazać ekonomiczną opłacalność realizacji tej inwestycji" - podkreślił.

"Sarmatia i polscy odbiorcy muszą uzyskać pewność dostaw ropy naftowej. Bo tylko to gwarantuje, że projekt będzie opłacalny i uzyska dofinansowanie ze strony banków" - ocenił Budzanowski.

Wyjaśnił, że w grę wchodzi dwóch potencjalnych odbiorców surowca z tego ropociągu: rafineria gdańska i płocka. Dodał, że obie nie będą korzystały z tej ropy, jeżeli będzie za droga.

"Relacje cenowe na rynku ogólnoeuropejskim pokazują, że cena ropy ze złóż azerskich, czy kazachskich jest stosunkowo droższa od tej, którą możemy uzyskać poprzez Naftoport z Morza Bałtyckiego z ropociągu "Przyjaźń", biegnącego przez Polskę. To jest bardzo istotny parametr, który musi być wzięty pod uwagę przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnej" - powiedział.

Według planów Odessa-Brody-Płock ma po 2021 roku tłoczyć nawet 30 mln ton ropy rocznie. Wstępnie uruchomienie rurociągu planowano na 2016 r. Sarmatia podpisała tzw. pre-umowę na unijne dofinansowanie z Instytutem Nafty i Gazu w wysokości 495 mln zł w styczniu ub.r. Koszt projektu po stronie polskiej oszacowano na ok. 1,6 mld zł.

Projekt przedłużenia istniejącego ropociągu Odessa-Brody do Płocka, a następnie przesył ropy rurociągiem Przyjaźń do Gdańska, skąd mogłyby się odbywać dostawy dla Europy, jest częścią większego projektu: euroazjatyckiego korytarza transportu ropy, który ma połączyć Europę z zasobami regionu Morza Kaspijskiego.

Sarmatia to spółka, która powstała w 2004 r. w wyniku umowy zawartej przez polski PERN i ukraiński Ukrtransnafta. Celem spółki jest przeprowadzenie ekonomiczno-finansowych oraz technicznych analiz możliwości realizacji projektu budowy nowego, alternatywnego korytarza transportu ropy z Odessy poprzez Brody do Płocka i dalej do Gdańska. W 2007 r. zawarto porozumienie o wejściu do spółki, jako udziałowców trzech podmiotów z Azerbejdżanu, Gruzji i Litwy.

Obecnie PERN i Ukrtransnafta oraz State Oil Company of Azerbejdżan i Georgian Oil and Gas Corporation Ltd (SOCAR) posiadają po 24,75 proc. akcji Sarmatii, a AB Klaipedos Nafta - 1 proc. akcji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MSP: w sierpniu raport środowiskowy o projekcie Odesa-Brody-Płock

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!